Etkili Reklamın 5 Kuralı! - 4 sene önce

 

sonuca ulaştıran reklam

Maçlarda gördüğünüz her golün veya her basketin altında iyi bir hücum organizasyonu yatar. Hatta öncesine gidersek, uzun antrenmanlar, taktikler, altyapı yatırımları bulunur bu sevincin arka planında. Benzer şekilde etkili reklam da temelinde yoğun emek ve uzmanlık barındırıyor.

Süreç reklamveren tarafının çabalarıyla filizlenir. Yönetim kurulu başkanından, her kademedeki çalışanlara kadar ürüne imza atanlar aslında marka değeri için ilk temel verileri ortaya çıkarırlar. Bunu bir çeşit altyapı çalışması olarak düşünebiliriz. Ürün veya hizmetin pazarda kendine nasıl bir yol açacağını belirleyen reklamverenden sonra, sıra geliyor reklam ajansı tarafına.

Pası alan ajans ekibi iyi bir koordinasyon, takım çalışması ve bloklar arası dayanışmayla golü atmaya çalışmalı artık.

Şimdi bu oyunda kazanmanın kurallarına gelelim:

KURAL 1: Pazarlama stratejiniz netse kulvar farkıyla öndesinizpazarlama stratejiniz netse kulvar farkıyla öndesiniz.

Ürününüzün farklı, onu öne çıkaran yönleri, müşteri kitleniz, kitlenizin tüketim davranışları, sektör dinamikleriniz v.b. konulardaki verilere göre bir pazarlama stratejiniz varsa doğru yoldasınız. İşlerin yoğunluğu arasında bu konulara ayıracak vakit bulamamış da olabilirsiniz. Veya iletişim penceresinden bakan bir çözüm ortağının önerilerini duymak isteyebilirsiniz. Bu durumda reklam ajansınızla birlikte konuyu tekrar değerlendirin. Donanımlı bir ajans, pazarlama iletişimi stratejisinde destek olabilir.

KURAL 2: Bir iletişim amacınız olmalı

reklam kampanyasıReklamla neyi hedefliyorsunuz? Amacınız Kural 1’de belirlediğiniz ayırıcı yönlerinizi (rekabetçi tüketici yararı) marka kimliğine dönüştürmek ve geniş kitlelere duyurmak olabilir mesela. Ya da mevcut marka algınızı daha da güçlendirmek isteyebilirsiniz. Belki de yeni sezon ürünlerinizdeki farkı anlatan bir kampanya yapmayı amaçlıyorsunuzdur. Bu aşamada ayrıca, reklamın hedef kitlesini de netleştirmek gerekiyor.

KURAL 3: Mümkünse bir kampanyanın parçası olarak tasarlanmalı

Reklam çalışmaları genelde kampanya şeklinde yürütülür. Neden mi? Kampanya terimi İngilizce “military campaign”den geliyor. Bu terim, bir amaca ulaşmak için yapılması planlanan askeri operasyonların bütününü ifade ediyor. Benzer şekilde, reklamın tüketicide istenen etkiye ulaşması için; aynı mesaj farklı mecralarda, belli bir takvim aralığında yayınlanıyor. Reklam kampanyası sayesinde hedef kitle mesaja daha yoğun maruz kalıyor.

Tüm iletişim çalışmaları da kampanya şeklinde yürümüyor tabii. Örneğin web sitesi tasarlatmak veya kurumsal kimliğinizi yeniletmek genellikle tek sipariş edilen, proje bazlı işler. Benzer şekilde, yeni yıl gibi özel bir gün için yapılan reklamlar ve indirim duyuruları da reklam kampanyası mantığı dışında değerlendirilebilir.

KURAL 4: Yeterli sıklıkta yayınlamak önemli

Etkili reklam için insanların karşısına ne onları bıktıracak kadar yoğun ne gözlerinden kaçacak kadar az çıkmak gerekiyor.

KURAL 5: Kuralları unutun!

Çünkü sırada yaratıcı çalışma var. Unutun derken ilk dört maddedeki kurallardan bahsetmiyoruz tabii. Burada önemli olan kalıplaşmış anlatım tarzlarından uzak bir zihinle, yeni ve biricik reklamlar yaratmanız. Bu aşamada iyi bir fikir bulmaya odaklanmalısınız. Bahsettiğimiz 5 maddenin her biri ayrı uzmanlık gerektiriyor. İyi bir reklam ajansıyla çalışmak da, işi uzmanına vermek demek. Bu hizmetlerin tümünü sağlayan, farklı mecralara odaklanmayı başarmış bir tam hizmet reklam ajansı  (bkz: Fikr-i Orjin) size hız kazandıracaktır. Sektörünüzde, yani kendi liginizde üst sıralara doğru yükselmek için reklamın gücüne inanın.

Hakan Gül

Hakan Gül

Fikr-i Orjin ajans’dan Reklam Yazarı Hakan Gül’ün konuya ilişkin ilginç bir yaklaşımı var:

“Etkili bir reklamı veya reklam kampanyasını, güzel ve sağlam bir masa üzerinde duran vazodaki çiçeklere benzetiyorum. Eğer güzel bir masanız yoksa, ya da masanızın bir ayağı falan kırıksa vazodaki çiçeklerin etkileyiciliği önemsizleşir. Pazarlama iletişimi temelini masa, vazodaki güzel çiçekleri de yaratıcı reklam olarak düşünün. Dilerseniz konuyu detaylandırmak için vazoyu da iletişim hedefi gibi farz edebilirsiniz. Her şey birbiriyle bağıntılı.”

Orjinal Fikirli Günler Dileriz.
Fikr-i Orjin Reklam Ajansı

Not: Bu yazımızı ve diğer sevdiğiniz yazılarımızı sizler de dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. Kaynak göstermenizi istersek ayıp etmeyiz herhalde. Tüm hakları saklıymış bize öyle söylediler.