Sosyal Medya Yönetiminin Özel Uzmanlık İstediğinin 11 Kanıtı - 3 sene önce

sosyal-medya-yönetimi1.Şirketlerin başarısının ardında doğru sektöre yönelmeleri yatıyor. Örneğin lojistik sektöründeyseniz, bu alanda iyi olduğunuz, işe hakim olduğunuz için başarılısınız. Yeni bir sektörde tutunmak ise, doğru fizibilite ve yeterli yatırımla gerçekleşebiliyor.

Bazen kurucularının önceki iş deneyimlerine göre, bazen de pazardaki fırsatları değerlendirmeleri sayesinde iş yaşamına adım atan şirketler arasından pek çok başarılı marka doğdu. Bu markaların ortak özelliği ise sosyal medya ve geleneksel medyayı birlikte etkili kullanmaları.

Başarılı şirketlerin ortak özelliklerinden biri de, uzman olmadıkları konuda riske girmeyip kurum dışından desteğe (outsourcing) yönelmeleri. Reklam ve diğer iletişim çalışmaları da bunlar arasında önemli bir yer tutuyor. Günümüzde sosyal medya bilimsel olarak yönetilebiliyor. Şirketler marka değerinden taviz vermemek, bunun ötesinde çağın teknolojik nimetlerinden maksimum verim elde etmek istiyorlarsa sosyal medya hizmeti sunabilen bir ajansla çalışabilirler.

Sosyal Medya Yönetimini Şirket Bünyesinde Yürütmek?

Diğer türlü, yani sosyal medyanın önemsenmediği, ya da kendi içimizde hallederiz dendiği durumlarda markalar için pek çok risk bulunuyor. Sosyal medya yönetimi konusu gündeme geldiğinde pek çok şirket yetkilisinin aklından geçen düşünceler de, neden bu iş için profesyonel bir dış destek alınması gerektiğini ortaya koyuyor:

2. “Twitter, Facebook, Instagram, sahi başka var mıydı? Bunlardan hangilerinde olmamız gerek? Neye göre karar vereceğiz?”

3. “Hangi mecralarda profil yaratacağımıza karar verdik diyelim. Peki, ne kadar paylaşımda bulunmak gerekiyor?”

sosyal medya kararsızlık

Bir Ara Hallederiz”

4. “Durun bir dakika, profil bilgilerimizi ve görselimizi hazırlamadık daha. Neyse bir ara yaparız.”

5.İyi de neler paylaşacağız biz buralarda? Yeni ürünlerimizden bahsetsek mi?”

6. “Ürünlerden bahsetmek demişken, galiba bunlar için etkili metinler yazsak iyi olacak. Bizim muhasebeden Oğuz Bey anlar mı bu işten?”

7. “Oğuz Bey? Alo Oğuz Bey! Ay sonu hesapları mı yetişmiyor? Sizin lisede kompozisyonunuz nasıldı Oğuz Bey? Yok kompozit panellerin Mersin limanına sevkinden bahsetmiyorum. Neyse, kolay gelsin Oğuz Bey.”

 “Fotoğraf işini nasıl yapacağız?”

8. “Bir de fotoğraf paylaşmak lazım arada. Şöyle güzelce Photoshop’da falan düzenlenmiş olmalı aynı zamanda. Da?”

9. “Takipçileri biraz arttırmak gerekiyor. Tüm çalışanlar evindekilere haber salsın. Müşterilerden de rica ettik mi tamam gibi.”

10.Bak video da çekip paylaşabiliriz mesela. İyi de; kim, nasıl, neyi? Bir de hangi?”

11. “En iyisi bu işler için bir ajans bulalım. En mantıklısı bu.”

İşi uzmanına bırakmak, şansa bırakmaktan iyidir. Önce hedefleri, durumu bir görüşün ajanslarla, olası getirileri değerlendirin deriz. Aklınıza yatan ajansla sosyal medya yönetimi konusunda yola devam edebilirsiniz. Oğuz Bey’i de muhasebe evraklarıyla baş başa bırakın en iyisi.

Ecem Çoruh, Fikr-i Orjin

Ecem Çoruh, Fikr-i Orjin

Fikr-i Orjin Reklam ajansından Ecem Çoruh:

“Günümüzde sosyal medya, markalar için çok önemli bir iletişim ağı niteliği taşıyor. Bunun en büyük ispatı olarak sosyal medya yönetimi konusunda gerek teknolojik gerekse iletişim yöntemleri anlamında sürekli yeni yaklaşımların ortaya çıkmasını gösterebiliriz. Bu yaklaşımların tüm dünyada önemli markalar tarafından gerekli tarzda dijital iletişim planlarına entegre ettikleri görülüyor”

Orjinal Fikirli Günler Dileriz.
Fikr-i Orjin Reklam Ajansı

Not: Bu yazımızı ve diğer sevdiğiniz yazılarımızı sizler de dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. Kaynak göstermenizi istersek ayıp etmeyiz herhalde. Tüm hakları saklıymış bize öyle söylediler.