Web Sitesi Markanın Kendine Yakışanı Giymesidir - 4 sene önce

Sokaklarda her yıl farklı tarzlarda giysi modelleri görüyoruz. Yılın modası bazen renklerde, bazen kumaşta kendini gösterse de, bu akımları birebir uygulayan insanlar sayesinde, sonuçta gelinen nokta tek tip giyim tarzı da olabiliyor. Benzer durum web siteleri için de geçerli. Web tasarımı da özgün olmanın önem taşıdığı alanlardan biri. Oysa bazen web tasarımı örnekleri birbirinin kopyası olma tuzağına düşebiliyor.

Öyle ki, pek çok şirket kendileri için uygun olup olmadığını fazla değerlendirmeden, tornadan çıkmışçasına birbirine benzeyen siteler yaptırıyor. Daha doğrusu, yaptırmak durumunda kalıyor. Çünkü bu firmalar her zaman ihtiyaçlarına, kimliklerine, moda penceresinden bakarsak tarzlarına uygun hizmet sunan “yazılım ve tasarım terzileriyle” karşılaşmıyorlar.web-sitesi-tasarımları

Markanızı Yansıtan Web Sitesi Nasıl Olmalı?

Bu noktada 2 temel kritere dikkat çekmek istiyoruz.

1-Güncel Trendlerden Tamamen Kopmamalısınız

Nasıl ki kişisel olarak beğensek de sokakta 70’lerin İspanyol paça pantolonlarıyla ya da 80’lerin vatkalı ceketleriyle dolaşmıyorsak, söz konusu web tasarımı olduğunda da zamanın ruhuna kulak vermeliyiz. “Biz markamıza Retro bir hava vermek istiyoruz, uzun bir süre önce kurulduğumuzu vurgulamayı amaçlıyoruz” diyebilirsiniz. Ama şu ayrıntıya dikkat edin; böyle bir durumda bile web siteniz bazı güncel tasarım ve yazılım dokunuşları içermeli. Öteki türlü ziyaretçileriniz sizin bir tarz gereği değil, siteyi güncellemeyi ihmal ettiğiniz için o şekilde bıraktığınızı düşüneceklerdir.

Web tasarımı alanında güncel gelişmeler ve trendler, sadece tasarım açısından değil yazılım yönünden de önem taşıyor. Örneğin ziyaretçiler için gittikçe daha kolay ve keyifle kullanılan arayüzler yaratılıyor. Yeni yazılımlarla, site yöneticileri için daha rahat kullanılan bir giriş paneli sağlanabildiği gibi; crm, üyelik ve benzeri topluluk yönetimi sistemlerini kurulan web sitelerine eklemlemek de mümkün olabiliyor.

Güncel görsel akımlardan yararlanan bir web sitesi ziyaretçiler gözünde şirketin ve markanın kurumsal bir yapıya sahip olduğu, ciddi bir iş misyonu taşıdığı algısını güçlendirecektir. Web tasarımı için uygun konsepti de bu çerçevede üretmek gerekiyor. Dolaştıkları sitelerin web tasarımı örnekleri anahtar kelimeyle arama yapan kullanıcıları da etkileyen kriterler arasında bulunuyor.

2-Sıra Geldi Özgünleşmeye

Şirketlerin de tıpkı insanlar gibi bir kişiliği olduğundan söz edilebilir. İster yeni bir girişimden ister kuruluşu uzun yıllar öncesine dayanan bir şirketten bahsedelim, mutlaka bir kurum kimliğine sahiptir. Eğer şirket markalaşmaya uygun bir ürün/hizmet üretiyorsa ve markalaşma sürecinde belli bir noktadaysa çok daha iyi. Bu durumda web tasarımı aşamasında kullanılacak renklerden, tasarım tarzına kadar pek çok şey belli demektir.

Sıra geldi, sizi en iyi yansıtan web sitesiyle dijital podyumda güvenli adımlarla yürümeye! Peki “usta bir terzi dokunuşu ve bir modacı estetiğiyle; bu şık tasarımı ve yazılımı bize kimler üretsin?” mi diyorsunuz. Biz bir yer biliyoruz: www.fikriorjin.com

Fikr-i Orjin’den Web ve Grafik Tasarım Uzmanı Halil Turp’un  konuya dair görüşleri şöyle:

“Web sitesini tasarlarken birden çok kritere dikkat ediyoruz. Sitenin kullanım amacı, tasarımın mobil uyumlu olması, kullanıcı dostu bir arayüz bu temek kriterlerimiz arasında bulunuyor. Ama en önemlisi, kurumun ya da markanın imajıyla web sitesinin uyumlu olması gerekiyor. Marka değerlerini yansıtan ve güçlendiren bir görsel dizayn oluşturuyoruz.”

Orjinal Fikirli Günler Dileriz.
Fikr-i Orjin Reklam Ajansı

Not: Bu yazımızı ve diğer sevdiğiniz yazılarımızı sizler de dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. Kaynak göstermenizi istersek ayıp etmeyiz herhalde. Tüm hakları saklıymış bize öyle söylediler.

fikri-orjin-reklam-ajansı