Çizgi Altı mı, Çizgi İçi mi? Grafik Tasarım Markanın Neresinde? - 4 sene önce

 

Hayatta bir çizgi çekip de ayırdığımızı düşündüğümüz ne de çok şey var. Örneğin reklam sektöründe işleri sınıflandırırken kullanılan kavramlar arasında çizgi altı ajans hizmetleri nitelemesinin yer alması gibi.

Peki nasıl doğdu bu ayrım ve önemi ne? İlk başlarda reklam ajansları temelde medya komisyonları üzerinden çalışıyorlardı. Yani yaptıkları yaratıcı işler medyada yer aldıkça yayıncının aldığı reklam parasının bir miktarını komisyon olarak alıyorlardı.  Karşılığında yaratıcı reklamlar üretiyor, yeri geldiğinde medya planlaması yapıyorlardı. Bu komisyon bir standarda bile oturtulmuştu: % 17.5

Zamanla, broşür, doğrudan postalama, logo tasarımı gibi pek çok iş kaleminde reklam ajansının yaratıcılığına ve grafik tasarım uzmanlığına ihtiyaç duyulduğu anlaşıldı. Ajanslar bu işleri de yapmaya başladılar. Aslında su akmış, yatağını bulmuştu.  Artık çoğu ajans sadece reklam değil, marka iletişimin tüm boyutlarında çalışmalar üretiyordu. Markaların ihtiyacı olan da tam olarak buydu. Çünkü ajansın yaptığı iş temelde “markalar için iletişim çözümleri geliştirmek”tir. Her kampanya, her reklam, her tasarlanan logo tüketiciye mesaj taşır. Bu mesajın etkili ve yaratıcı şekilde oluşturulması işi tam da ajansların uzmanlık alanına giriyor.

Ama yine de verdiği servisleri listeleyen her iş kolunda olduğu gibi, reklamcıların da bir “hizmetlerimiz” listesi vardı. Oysa yeni tür işler de sırada bekliyordu. Grafik tasarımdan fuar standları veya promosyon malzemeleri tasarımlarına, yaratıcılık gerektiren pek çok iş reklamcılarla tanışmak için sabırsızlanıyor gibiydi.

Çizginin Altındakiler

O zaman hizmetlerimiz listesinin altına bir çizgi çektiler. Ve “bunlar da ana hizmetlerimiz dışındaki, yani çizginin altındakiler” diye sundular. Aslında yıllardır yaptıkları,  sevdikleri işlere bir yerde kıyak geçiyorlardı. Ayrıca reklam komisyonları ve yaratıcı reklam üretmek yüksek gelir getiriyordu. Bu faaliyetlerden uzaklaşınca gelirlerinin düşmesinden de çekinmiyor değillerdi. Hizmetleri arasına “asıl işlerimizi-yan işlerimiz” anlamına gelen bir çizgi çekmelerinin altında bu endişeler yatıyordu. Çizginin altındaki iş kalemlerinin zamanla üvey evlat muamelesi göreceği ise, muhtemelen akıllarından bile geçmemişti.

Grafik işlerinden sadece logo ve kurumsal kimlik tasarımı bu çizginin üstünde konumlanma şerefini elde etmişlerdi. Ne de olsa logo markanın yüzüydü. Kimse yüzünün çizgi altı kalmasını istemezdi.

grafik-çizgi-alt-değildir

Firmanın mesajları, vaatleri, markasının tüm unsurları aracılığıyla tüketiciye ulaşır. Örneğin logonun marka kimliğini yansıtması gerektiği gibi; broşürleri, katalogları, kartvizitleri de bu kimlikle örtüşen tarzda üretilmelidir. Bu yüzden çizgi altı reklamcılık terimini ajans işlerini önemine göre sınıflandıran bir ölçüt olarak değerlendirmek doğru değil. Çizgi altı ajans hizmetleri nitelemesini, klasik reklam dışında kalan işleri tanımlarken kullanmak gerekiyor aslında. Diğer deyişle yayınlanması için ücret ödenmeyen iş kalemleri için.

O halde grafik tasarımının da marka iletişiminin bir parçası olduğu gerçeği net olarak karşımızda duruyor. Çizginin altında olmadıkları gibi, marka iletişimi bir çizgiyse grafik tasarım işlerinin bu kalın çizginin önemli bir parçası olduğu ortada.

Orjinal Fikirli Günler Dileriz.
Fikr-i Orjin Reklam Ajansı

Not: Bu yazımızı ve diğer sevdiğiniz yazılarımızı sizler de dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. Kaynak göstermenizi istersek ayıp etmeyiz herhalde. Tüm hakları saklıymış bize öyle söylediler.