Kriz Mevsimini Kiraz Mevsimine Çevirmek Elinizde - 4 sene önce

 

Kriz uzun bir zamandır günlük hayatta en sık kullandığımız kelimelerden biri. Tıpkı trafik gibi, ya da balkanlardan gelen soğuk hava akımı gibi kriz de, duymaya alıştığımız ama duymaktan da çok hoşlanmadığımız bir sözcük.

Her on yılda bir, olmadı her beş yılda bir kriz yaşanan ülkemiz ekonomisi için durum son dönemde biraz farklı. 2008 sonrası Batı’da yaşanan yapısal kriz hız kaybetmekle birlikte etkisini sürdürüyor. Kimi ekonomistler bu yeni dönemde, tüm dünyada hüküm sürecek hafif şiddetli ama uzun süreli bir daralmadan söz ediyorlar. Yani kolay kolay geçmeyecek, uzun süre dünya ekonominin bir parçası olacak küçük çaplı bir krizden bahsediliyor. Diğer bir açıdan bakarsak, bildiğimiz kriz kriterlerine göre çok daha pozitif tarzda süren bu durumu tanımlarken kriz yok da diyebiliriz. Bu arada ilerisi için kısa vadede bile iyimser tahminler yapanların sayısı da hiç az değil.

Krizleri Fırsatlara Çevirme Sanatı                         

Krizler ister sık sık gelsin, isterse geldi mi gitmek bilmesin; en yüzsüzünden en yapışkanına kadar kriz varsa, önlem de var. Biz kendi alanımızdan konuya yaklaşacağız. Yani işin reklam ve tanıtım boyutundan.

İnsanlar gibi ülkeler ve toplumlar da birçok şeyi yaşayarak öğreniyorlar. Geçtiğimiz kriz dönemlerinde ilk tasarruf kalemi olarak reklamları kısan, kesen ülkemiz şirketlerinin çoğu günümüzde artık bu alışkanlıklarından vazgeçmiş durumdalar.

Çünkü şunu fark ettiler ki, onlar reklamı keserken reklamlarına tam gaz devam eden firmalar atı alıp Üsküdar’ı geçiyorlardı. Az sayıda reklamın bulunduğu ekranlar, sayfalar, siteler bir yana, bir de rakipleri reklam vermeyince; ortalıkta boy gösteren, iletişime devam eden markalar bir kazanacakken 2-3 kazanıyordu.

Artık birçok firma bu basit denklemi çözdü. Ama hala denklemin basitliğine karşın içinizden bir ses “reklam harcamalarını işler azalır azalmaz kıssak mı?” diyorsa, bir de şunu dinleyin:

-Kriz anlarında medya reklam yeri fiyatlarını bir miktar aşağı çeker. Bu durum kısmen azalan taleplerle ilişkili de olsa, genelde “ya tüm reklam yerlerini dolduramazsak” gibi endişelere dayanır. Yani biraz da psikolojiktir. Bu düşük fiyat avantajını değerlendirmelisiniz.

-Rakiplerinizin bir kısmı bile reklamlarını azaltsa, durum size yarayacak; sizin reklamınıza kriz döneminde maruz kalan tüketici markanıza daha bir yakınlaşacaktır.

-Hafifleyen reklam yoğunluğu sayesinde reklamlarınızın görünme olasılığı artacaktır.

-Bir de doğru strateji, güçlü fikir ve yaratıcı uygulama malzemelerini ustalıkla bir araya getirip, üzerine kaliteli prodüksiyon sosunu eklediniz mi; çıkacak işin markanıza kazandıracakları tadından yenmez.kirazları toplama zamanı

Sözün özü, en azından reklam ve diğer iletişim çabalarını kriz döneminde kesmeyerek, tersine gerekirse yoğunlaştırarak kriz mevsimini markanız için kiraz mevsimine çevirebilirsiniz. Bizden söylemesi.

 

Orjinal Fikirli Günler Dileriz.
Fikr-i Orjin Reklam Ajansı

Not: Bu yazımızı ve diğer sevdiğiniz yazılarımızı sizler de dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. Kaynak göstermenizi istersek ayıp etmeyiz herhalde. Tüm hakları saklıymış bize öyle söylediler.