5 Maddede Medya Planlamayı Önemli Kılan Unsurlar - 4 sene önce

Bazı terimler vardır ki ait olduğu alan dışında pek kimse bilmez. Bir reklamcılık terimi olan medya planlama da bunlardan biri. Oysaki üzerinde biraz düşününce ne kadar önemli olduğunu tekrar tekrar anladığınız fonksiyonlar üstleniyor medya planlama. Bu fonksiyonları 5 maddede toplamaya çalıştık. İşte konuya uzak olanlara temel bir özet niteliği taşıyacağına inandığımız, sektör çalışanlarının ise belki de konuya farklı bir perspektiften bakmalarına yardım edebilecek o 5 madde:

1.İyi reklamla iş bitmiyor: “Medya planlama reklamın etkili olması için önemlidir.”

Reklamı hangi mecralarda yayınlayacaksınız? Televizyondan mobil internete ya da alternatif kanallara kadar hangi mecralarda ve ne sıklıkla boy göstereceksiniz? Bu kampanya ne kadar sürecek? Tüm bunların bilimsel kriterleri bulunuyor ve ne kadar gerçekçi şekilde uygulanırsa reklamın başarı şansı o denli artıyor.

2.Plan nakittir! “Medya planlama reklamverenin bütçesini verimli kullanmasına yardımcı olur.”

Sonuçta ticari bir fonksiyondan bahsediyoruz. Stratejik ve yaratıcı yönden başarılı reklamlara ödenen paranın markalara geri dönüşü genelde olumlu oluyor. Ama medya planlamayla hem etkiyi arttırırsınız hem de başarı olasılığını maksimize edersiniz. Reklamveren açısından bakarsak ayrıca, kasanızdan daha az para çıkar.

3.İşin bir de piyasalar boyutu var: “Medya planlama ülke ekonomisine pozitif katkılar sunar.”medya planlama nedir

Çünkü şirketler medya planlama sayesinde daha verimli reklam yatırımları yaparlar. Bu sayede satışlar canlanır. İşin sadece tüketim boyutunda değil, yatırımlarda da hareketlilik baş gösterir. Medya planlama yaparak verimli reklam kampanyalarına imza atan markalar büyüyerek istihdam da yaratırlar.

4.Marka olmak önemliyse: “Medya planlama sayesinde markalaşma yatırımları mümkün olur.”

İyi planlanan reklam harcamaları başarılı kampanyalarla birleşirse adeta tadından yenmez. Mesajları kitleleri etkileyen ürün ve hizmetler markalaşır, var olan markalar büyür ve güçlenir.

5.Medyanın ardındaki görünmez destek : “Medya planlama sayesinde güçlü bir medya için daha çok ekonomik girdi alınır.”

Planlanmış, hesabı yapılmış medya harcamaları daha başarılı olduğu için markaların reklama ayırdığı bütçe artar. Bu sayede yoğun bir nakit gelire sahip olan medya kuruluşları güçlenir. Bu güçlenme tüketiciye daha çok haber, bilgilendirme ve eğlence olarak geri döner.

Öyleyse ajanslar da, eğer yoksa medya planlamacılar için de bir veya birkaç koltuk ve bilgisayar almayı gündemlerine alabilirler. Ya da alanında profesyonelleşen medya planlama şirketleriyle müşterilerinin de bilgisi dahilinde çözüm ortaklıkları kurabilirler.

Fikr-i Orjin reklam ajansından Ecem Çoruh’u dinleyelim:

“Medya planlama özellikle kampanya çalışması yapıyorsanız daha bir önem kazanıyor. Ama dönemsel olarak belli bir veya birkaç mecraya yönelik proje bazlı reklam çalışmalarında bile medya planlama verileri kullanılabilir. Medya planlamaya yön veren temel iki kriter var: Reklamın iletişim amacı ve hedef kitlenin yapısı.”

Ecem Çoruh

Ecem Çoruh

Orijinal fikirli günler dileriz.
Fikr-i Orjin Reklam Ajansı

Not: Bu yazımızı ve diğer sevdiğiniz yazılarımızı sizler de dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. Kaynak göstermenizi istersek ayıp etmeyiz herhalde. Tüm hakları saklıymış bize öyle söylediler.