Fikr-i Orjin Ajans Başkanı Cihan Akgün ile Röportaj - 4 sene önce

 

Günümüzün yükselen tanıtım yöntemleri neler? Markalaşmak isteyen şirketler için yeni ve sıkı tavsiyeler var mı? Fikr-i Orjin ajans başkanı Cihan Akgün’ü bir kahve molasında yakaladık.  Sorularımızı içtenlikle yanıtladı. Buyrunuz:

-Bize Fikr-i Orjin’in hikayesinden biraz bahseder misiniz? Bugünlere nasıl gelindi?

Fikr-i Orjin’in arkasında uzun yılların tecrübesi var diyebilirim. Reklamcılık dünyasında uzun yıllardır hizmet vermekteyiz. 2014 yılının son çeyreğinde çıtamızı ve hedeflerimizi yükselttik. Ve Fikr-i Orjin ortaya çıktı. Zaman içerisinde büyük küçük birçok firmaya tüm samimiyetimizle hizmet ettik. Ve bu firmalardan çok şey öğrendik. Umarım bu günden sonra da tanıştığımız, çalıştığımız ve başarıya ulaştığımız firmalardan öğrenmeye devam ederiz. Bizim işimiz gücümüz reklam. Ve ben işimi çok seviyorum.

-Reklamcılık alanında uzun yıllar çalıştınız. Markalaşmak isteyen veya marka iletişimini güçlendirmek isteyen firmalara tavsiyeleriniz neler?

Her firma markalaşmak ister. Ama biz sadece markalaşabilenleri görürüz. İşin arka planında boşa giden emekleri, harcanan zamanı görünce çok üzülüyorum. Markalaşmak isteyen firmalara tek ve en önemli tavsiyem bu işe tek başlarına soyunmamaları. Biz reklam ajansı olarak deterjan ya da gofret üretmek istesek ne kadar başarılı oluruz? Ya da olur muyuz? Bilemiyorum. Çünkü her iş arka planında ciddi tecrübe ve bilgi birikimi istiyor.

-Sizce günümüzde markalar için en önemli iletişim kanalları neler?

Sosyal medya trendi yükselmeye devam ediyor. Sosyal medyada olmamak, ya da dostlar alışverişte görsün misali bulunmak günümüz tüketicisinin pek kabul edeceği bir şey değil.  Mobilde internet kullanımı giderek artmakta. Bu yüzden web sitelerinin mobil uyumlu olarak yeniden tasarlanması ilk şart. Diğer yandan markanıza ve ürününüze göre mecra seçiminiz değişebilir. Bazı markalar için TV reklam kampanyası bile yeterli olmazken, bazıları içinse yazılı reklam mecrası bile fazla oluyor.

-Fikr-i Orjin markalara diğer ajanslardan farklı ne sunuyor?

Fikr-i Orjin öncelikle orijinal güçlü fikirler üreterek markanız için fark yaratmayı amaçlıyor. Bunu yaparken pazarlama iletişiminin bilimsel stratejilerinden yola çıkıyoruz. Müşterilerimize her konuda başarıyla hizmet veriyoruz, ve bunu yaparken gücümüzü tecrübemizden alıyoruz.

-Fikr-i Orjin işlerini üretirken hangi noktalara dikkat ediyor?

Öncelikle markayı iyi analiz etmeyi amaçlarız. Müşterileri, sektörü, markanın rekabetçi avantaj taşıyan yönleri, kritik noktaları bizim için önemli. Buna dayalı olarak strateji denilen ana yaklaşım oluşur. Uygulamaya gelirken bir de yapılacak işin ne olduğuna göre de yaratım süreci şekillenir.

-Son yıllarda dijital ajans sayısında bir artış var. Ajansların dijitalleşmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Şu anda sektörde binlerce ajans var. Ama gerçekte kaç ajans var? Belki yüzlerle bile ifade edemeyiz. Bu rekabet ortamında çizgisini bozmadan işlerini gerçekten saygı duyarak yapan tüm meslektaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum.

-Markalaşmak isteyen firmalara tavsiyeleriniz olacak mı?

Tabii. Öncelikle bunun bir yatırım olduğunun bilincinde olmalılar. Marka olmak pek çok sektörde sizi en çok öne çıkaran, rekabeti kolayca kırmanızı sağlayan bir unsur. Bu yatırımın maddi boyutunda medya yayın ücretleri ciddi bir pay tutuyor. Yetkin bir ajansla çalışarak, doğru bir medya planlaması ve kaliteli prodüksiyonla çok iyi işler çıkar.

-Reklamcılığın geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Reklamcılık hayatımızın her alanında yer almak zorunda olan bir kavram. Her geçen gün reklam mecraları çoğalıyor. Ve bazen Fikr-i Orjin olarak biz bile bu gelişmeden heyecan duyuyoruz. Yakın gelecekte reklam kavramı hayatımıza çok daha fazla girecek. Bundan tüketiciler ne derece memnun kalır bilemiyorum. Ancak biz reklam yapmaktan memnunuz. (Gülümsüyor)

-İş yaşamınıza motto yaptığınız bir özlü söz var mı?

Benim hayatım boyunca kullandığım yegane söz “insan her şey hakkında bir şeyi, bir şey hakkında her şeyi bilmeli”. Kısa ve net.

-Peki ya markalar? Sizce ülkemizde markaların daha doğru yapmaları gereken, gözlerinden kaçan konular hangileri?

Markalar ise iletişim çalışmalarına özenle devam etmeliler. Tabii hedef büyültmek için eğer işin iletişim boyutunda yapılacak şeyler varsa; strateji, hedef ve uygulama değişiklikleri yaparak marka kimlikleri, marka algıları ya da hangi noktada alınması gereken mesafe varsa o noktaları güçlendirmeliler. Bu süreçte araştırma yaptırmak, tüketicinin nabzını ölçmek çok önemli markalar için. Tüketicinin kalbini ne kadar kazanırsanız o kadar güçlü markasınız.

-Eklemek istedikleriniz var mı?

Markalar büyük olsun, küçük olsun hiç fark etmez. Yeğenden uzak dursunlar. (Gülümsüyor) Yeğen kimdir merak edenleri böyle alalım:
http://blog.fikriorjin.com/yegenden-az-kullanilmis-logo-tasarimi/