Doğal Reklam : Modern Herodot Cevdet Olun! - 4 sene önce

Hangi gofret sizi anlatıyor? Daha önce cevabını düşünmediğiniz bunun gibi sorularla artık internetin zengin içerikler dünyasında sık sık karşılaşabilirsiniz. Doğal reklam konusuna değineceğiz. Son dönemin bu yükselen pazarlama trendi, sahi ne kadar işe yarıyor? Tam olarak ne anlama geliyor? Gofret örneğinden girmiştik konuya. Eğlenceli ve ilginç içeriklerin yayınladığı bir sosyal paylaşım sitesinde veya haber sitesinde böyle bir başlıkla karşılaşabilirsiniz bu günlerde. Ve merak edip tıklarsanız, gofret çeşitleriyle kişilik tiplerini ilişkilendiren eğlenceli bir yazıyla karşılaşabilirsiniz. Bu bir test de olabilir ve hangi gofretin size uygun olduğunu görürsünüz testi cevaplayınca. Testteki gofret çeşitlerinin çoğu büyük ihtimalle aynı zamanda bir markanın gofretlerine karşılık geliyordur. Ne tesadüf! Bazen bu durum net bir şekilde görsellerle ve metinle belli edilir. Bazen ise sadece içerik sonunda ya da başında x markanın içeriğe sponsor olduğundan bahsedilir. Hiç reklama benzemiyor aslında değil mi? İşte size doğal reklam!

Hangileri Doğal Reklam?

Peki hangisi doğal reklam, hangisi değil? Öncelikle şunu söyleyelim, bu konuda net bir kriter yok, çünkü kavram henüz yeni. Ama doğal reklamın en çok kullanıldığı mecra olan dijitalin otorite kurumları bazı sınıflamalara, nitelemelere de gidiyorlar. Bilmeniz gereken ana nokta ise: mecranın doğal işleyişine, kullanılış amacına uygun şekilde reklamın yayınlanması. Yani televizyondaki gibi zaplama isteği duymadığınız, internetteki gibi banner görünce “yine mi banner” demediğiniz, normalde o siteyi neden ziyaret ettiyseniz o kafada olan reklamlar. Eğlenceli siteyse eğlenceli içerikler, bir bilgi soruşturuyorsanız o konuda çözümler.

Bu anlamda doğal reklam vermeyi ünlü dizi karakteri Herodot Cevdet gibi davranmaya benzetebiliriz. Kahvede çevresinde toplanan ahaliye duymak isteyecekleri hikayeleri, ballandırarak anlatır Herodot. Markalar da kimi zaman eğlenceli, kimi zaman duygusal kimi zaman da merak duygusuna seslenen hikayeler anlatmalılar aslında insanlara. Bu hikaye bazen tek bir görseldedir, bazen ilginç bir kişilik testinde, bazen komik bir viral videoda. Böylece marka ve hedef kitlesi arasında duygusal bir bağ oluşabilir. Ayrıca yayınladığınız içerik veya reklam aracılığıyla marka iletişiminizi güçlendirmiş olursunuz.

Doğal Reklam Türleri

* Hazırladığınız, reklam niteliğindeki; ama doğal ve kullanıcının orda bulunma amacına uygun (eğlenme, merak, öğrenme v.b.) içeriklerin yayıncı tarafından ön plana çıkarılması durumu tanıma en uyan yöntem. Yayıncı site içeriğinizi “sponsorlu içerik, promoted” gibi değişik şekillerde sınıflandırılabiliyor. Yine uygulamada da yayıncıya göre değişiklikler olabiliyor. Bazı durumlarda sizin tercihiniz ve yayıcının politikasında göre içerikte üründen hiç bahsedilmediği, ama bir yerde marka adınızın (sponsor: x firması) bulunduğu doğal reklam uygulamaları da olabiliyor.

* Sosyal paylaşım siteleri ve You Tube gibi içerik sitelerinde yaptığınız aramalara, gösterdiğiniz aktiviteler ve profil özelliklerinize göre karşınıza reklamların çıkması doğal reklam türlerinden biri.

* Arama motorunda ücretli (Google Adwords gibi) olarak reklamın öne çıkarılması diğer bir yöntem.

* Tüketicinin merak edip ulaştığı içerikten marka sitenize link vermek de başka bir doğal reklam çeşidi.

Her durumda bu içeriğin reklam olduğunun (kullanılan kelime sponsored, promoted ya da aynı anlamdaki başka bir kelime olsa da) belirtilmesi hem yasal hem etik açıdan gerekli.

Televizyon’da reklam yasakları nedeniyle doğal reklamı uygulamak hiç kolay değil. Basın, “editoryal reklam” notu düşerek doğal reklamlar alabiliyor ama bu alanın şimdilik en uygun kullanımı dijital gibi duruyor. Popüler siteler dışında, oyunlar da markanız için doğal reklam mecraları olabilir.

Ne Tip İçerikler Üretilebilir?

Yazılı içerik, video (viral reklam, özel program prodüksiyonları, halk röportajları gibi), görseller, testler, listeler, infografik video; doğal reklam için uygun yöntemler arasında sayılabilir.

Doğal reklam marka iletişimde yeni fırsatlar vaat eden alanlardan bir diğeri. Herkes Herodot Cevdet’in hikayeleri gibi hikayeleri sever: Bazen eğlenceli, bazen bilgilendirici ama mutlaka konusuyla, içeriğiyle ve anlatım diliyle insanlara dokunmayı başaran hikayeleri. Doğal reklamın organik gücünden yaralanın.

Berkay ÖZERCAN

Berkay ÖZERCAN

Konuya ilişkin Fikr-i Orjin’den Görsel Tasarım Uzmanı Berkay Özercan’ı dinleyelim:

“Ziyaretçilerin eğlenceli ve bilgi veren içerikler aradığı internet, doğal reklamın en etkili olduğu mecra durumunda. Bir şekilde sonunu markanıza bağladığınız doğaçlama röportajlar ve viral reklam tarzı videolar ise bence doğal reklam için en çok fırsat barındıran iş çeşitleri. “

Orijinal fikirli günler dileriz.
Fikr-i Orjin Reklam Ajansı

Not: Bu yazımızı ve diğer sevdiğiniz yazılarımızı sizler de dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. Kaynak göstermenizi istersek ayıp etmeyiz herhalde. Tüm hakları saklıymış bize öyle söylediler.