Her Sosyal Paylaşım Sitesinin Ruhu Ayrı, Müşterisi Ayrı - 4 sene önce

Facebook’la tanıştık, Twitter’la kaynaştık, Instagram’la iyice içli dışlı olduk “sosyal medya” dünyasıyla. Her yeni sosyal paylaşım sitesinin kendi karakteristik özellikleri varmış, bunu anladık zamanla. Sosyal medya kullanıcı profilleri artık araştırmalarla da netleşiyor. Bu araştırmalar sayesinde, hangi ürün veya hizmetler için hangi sosyal medya sitesinde var olmanın avantajlı olduğu görülebiliyor. Kullanıcı profillerinin niteliklerine göre, hangi sosyal medya sitelerinin hedef kitlenizin gezindiği, vakit geçirdiği dijital mekanlar olduğunu tahmin edebiliyorsunuz. Tabii tüm bunlar marka iletişiminize katkı sunacak çok önemli ipuçları anlamına geliyor. Sosyal medyayı yaratıcı şekilde kullanarak; reklamdan tutun da profilinize üye olarak oynanabilen eğlenceli oyunlara kadar birçok aktivite aracılığıyla kitlenizle iletişime geçebilirsiniz!

Türk internet kullanıcısın ilk göz ağrısı olan Facebook, ülkemizde internetle tanışanların tamamına yakınını üye yapmayı başarmış durumda! En yakın rakibi Twitter’ı aktif kullananlarımız ise % 70 civarında. Facebook kolay arayüzü nedeniyle midir bilinmez ülkemizde son zamanlarda orta yaşlı ve sosyal medyayla pek de işi olmayan kullanıcıları da kendine çekmeyi başardı. Teyzelerin, amcaların “maşallah güzel yeğenime” tarzında akla ziyan yorumları yüzünden bazı genç Facebook kullanıcıları artık bu mecraya eskisi kadar rağbet etmiyor. Yine de Facebook’un ağırlıklı olarak gençlerin kullandığı bir uygulama olduğunu not etmek gerekiyor. Facebook kullanıcı tipolojisi çok geniş olsa da özellikle 35 yaş ve yukarısı kesime sesleneceksiniz bu site sizin için sosyal medyada ilk tercih olmalı. Gerçi Facebook reklam planında yaş ve ilgi alanı hedeflemesi gibi kriterler bulunsa da, genel kullanıcı oranında hedef grubunuzun yoğunluğu (bu da otomatik olarak gösterim maliyetini düşürecektir) size planlamada fikir verecektir.

Twitter’da ise durum biraz farklı. Ülkemizde Twitter kullanım oranı Facebook’a kıyasla daha düşük. Pek çok araştırmada genel olarak Twitter kullanıcılarının ortalama eğitim düzeyinin ise yüksek olduğu görülüyor. Doğası gereği gündemi takip ettiğiniz; anlık gelişmeler hakkında bilgi sahibi olduğunuz bir platform olan Twitter, aforizmalarıyla ünlü. Twitter kullanıcısına seslenmek için güzel ve etkileyici kısa mesajlar paylaşmanız, markanıza zarar vermeyecek şekilde gündem ve “trend topic”ler hakkında yorumlar atmanız da iyi olur. Bu sayede tweet’lerinizin paylaşılmasını ve takipçi sayınızın artmasını sağlayabilirsiniz. Yoksa sadece ürettiğiniz ürünlere ilişkin yenilikleri paylaşırsanız, ulaştığınız kitleyi kısıtlarsınız. Sosyal medya kullanıcısı görsel sever. En çok da Instagram’da fotoğraf ve görsel paylaşmanız gerekiyor. Bu oranın en az olduğu Twitter’da bile paylaşımların çoğu görsel veya video formatında olmalı. Video paylaşımlarının en çok kullanıldığı platform ise, Facebook.

Instagram ise Facebook ve Twitter’a göre daha genç bir kitle tarafından kullanılıyor. Bunda Instagram’a üye olmak için akıllı telefona veya tablete ihtiyaç duyulmasının payı büyük. Çünkü gençlerde cep telefonu üzerinden uygulama kullanma alışkanlığı daha yaygın. Kadın kullanıcıların moda markalarını takip etmekte sıklıkla kullandıkları Instagram; özellikle ürün görsellerinizle satış arasında bir bağlantının bulunduğu moda ve restoran gibi sektörlerin genç tüketicilerini hedefleyenler için ideal. Çarpıcı fotoğrafların gücünden yaralanmak için Instagram’ı kullanın.

Vine’da ise kısa videolarla kampanya yapabilirsiniz. Videolar meraklandırıcı, devamını izlemeyi isteyeceğiniz tarzda olursa diğer videolarınızın da izlenme oranı artacaktır. Vine geçen yıl ciddi bir popülarite kazandı. Şu anda o popülerliğinin gerisine düşse de; yaratıcı, esprili ve meraklandırıcı paylaşımların başarı şansı bulunuyor. Bir konsept belirleyip, Vine fenomenlerinden ya da takipçi sayısı fazla olan kullanıcılar arasından marka imajınıza uygun kişilerle kısa videolar çekilip paylaşılabilir. En genç kullanıcı profiline Vine platformu sahip. Bir çeşit lise kantinini andıran Vine pazarlama iletişimi çalışmalarına dahil edilecekse; bol sıfırlı otomobil veya elmas aksesuar markalarının Vine’da attıkları taşın ürküttükleri kurbağaya değip değmeyeceğini hesaplamalarında yarar var. Ama Vine’da aktif olmak cep telefonu, gsm hattı gibi kullanıcı yaş aralığı gittikçe düşen ürünlerle, gençleri özellikle hedefleyen atıştırmalık ve gazlı içecek ürün grupları için etkili olabilir. Vine, Instagram veya Facebook gibi sürekli takip edilmiyor. Uygulamayı Vine furyası döneminde indirenlerin bir kısmı bu mecrayı aktif olarak kullanmıyorlar. Markaların maliyet-erişim hesabı yaparken bunu da göz önüne almaları gerekiyor.

Pinterest ise sevdiğiniz görselleri dergiden kesip içinde biriktirdiğiniz bir kutuya benzetilebilir. Bu yüzden dekorasyon, moda gibi konularda satın alma öncesi fikir sahibi olmak için incelediğiniz görselleri Pinterest’de saklamak mümkün oluyor. Kullanıcılar görselleri hobilerine göre de “pin”lemeyi tercih edebiliyorlar. Bu yüzden ev tasarımı, moda, aksesuar ve hobi alanlarına en çok ilgi duyan tüketici kesimi olan kadınlar Pinterest’in en yoğun kullanıcılarını oluşturuyorlar. Bu sebeple hedef kitlesi özellikle genç kadınlar olan markalar, diğer değişkenleri de dikkate aldıktan sonra Pinterest’i de bir reklam ve iletişim mecrası olarak gündeme alabilirler.

LinkedIn’e gelirsek, kullanıcı profilinin iş yaşamlarındaki kimlikleriyle orada bulunması bir fikir veriyor sanırız. Bunların çoğunu da beyaz yakalı çalışanlar oluşturuyor. Bu ciddi ortamda uzmanlığınızın altını çizen faydalı bilgiler paylaşırken dozunda bir mizahla renklendirmeniz de elinizde! Eğer şirketler için servis veya ürün sunuyorsanız, yani kurumsal pazara sesleniyorsanız kullanmanızın özellikle tavsiye edildiği bir sosyal paylaşım sitesi LinkedIn.

Son olarak da son dönemde yıldızı parlayan Snapchate değinmek istiyoruz. Snapchat aslında Facebook ve Instagram’daki bir açığa cevap veriyor. Paylaştığınız fotoğrafları zamanla beğenmeyebilirsiniz. Ama Facebook’da, Instagram’da ha bire fotoğraf silmekle uğraşmak da istemeyebilirsiniz. Hatta yazdıklarınızı da sonradan beğenmeme durumunuz olabilir. Üstelik fotoğraf çekerken genelde giysimizden saçımıza pek çok şeyi ayarlamadan anı paylaşmak içi deklanşöre basıyor değil miyiz? İşte bu noktada paylaştığınız video ve fotoğrafların, mesajların bir süre sona silindiği Snapchat bir ihtiyaca cevap veriyor. Snapchat’e reklam da verilebiliyor. Kendi sitesinde kullanıcılarının %90’ını 35 yaş altı kişilerin oluşturduğunu belirten Snapchat’in ülkemizde kullanıcı sayısı düşük ama kullanıcı artış trendi bayağı hızlı. Sosyal paylaşım sitelerinin şifrelerini çözen, web sakinlerinin huyunu suyunu öğrenen markaların dijital okyanustaki hızını hiçbir fırtına kolay kolay kesemez. Like’larınız bol, share’leriniz gani olsun.

Fikr-i-Orjin-web-arayüz-uzmanı

Yunus Tabakoğlu, Fikr-i Orjin

Konuya ilişkin Fikr-i Orjin Reklam Ajansı’ndan Yunus Tabakoğlu’nun görüşlerini aldık :

Sosyal paylaşım sitelerinin genel kullanıcı profilini dikkate almak şunun için önemli: Hedef kitle odaklı reklamlarla takipçi kazansanız da, paylaşılan gönderileriniz mecradaki ortalama kullanıcıya gidecektir. Ayrıca sosyal medya sitelerinin, uygulamalarının kendine özgü kullanım amacı ve adeta ayrı birer kültürü var. Bu kültürü ve kullanım alışkanlıklarını bildiğinizde dijital iletişiminizi daha bir verimli yürüteceksiniz.”

Orijinal fikirli günler dileriz.
Fikr-i Orjin Reklam Ajansı

Not: Bu yazımızı ve diğer sevdiğiniz yazılarımızı sizler de dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. Kaynak göstermenizi istersek ayıp etmeyiz herhalde. Tüm hakları saklıymış bize öyle söylediler.