6 Maddede Kobiler İçin Reklamdan Kazanma Yolları - 4 sene önce

Ülkemizde kobilerin pek fazla reklam harcaması yaptığı söylenemez. Oysa dünyada da durum böyle mi? Daha doğrusu, ekonomide hızlı ve başarılı olan ülkelerde, yani Batıda ve Uzakdoğu’da durum nasıl? Sosyal medya mı, TV mi? Kobilere rehber olacak, yol gösterecek bazı reklam ve iletişim tüyoları vermek istiyoruz. Başlıyoruz.

1-Sektörüne göre tanıtım yöntemi uygulayın.

İnşaat firmaları için yapı kimyasalı üreten bir şirketle, çocuklar için meyveli süt üreten bir diğerinin iletişim yöntemleri aynı olabilir mi? Eğer hızlı tüketim sektöründeyseniz, yani meyveli süt üreten taraftansanız reklam sizin için tercihten çok bir zorunluluk zaten. Yoksa rekabet de edemezsiniz. Müşterileri yine şirketler olan şirketlerdenseniz, bu durumda da müşterilerinizin bulunduğu mecralara reklam vermelisiniz.

2-Web sitesini ve kurumsal kimlik öğelerini hafife almayın.

Pek çok müşteri sizi internetten bulur, web sitenize göre markanızı değerlendirir. Aynı şey logonuz için de geçerli. Profesyonel bir tasarım hizmeti alarak internette ve her ortamda görsel imajınızı yükseltin.

3-Dijital reklamcılık fırsatlarla dolu.

Sosyal medya reklamları, gelir ortaklığı, arama motoru reklamları, viral videolar, sponsorlu içerikler… Bakın biz yazmaktan yorulduk, dijital reklam modelleri bitmedi! Hangisini, nasıl uygulayacağınız noktasında profesyonel bir ajans hizmeti alarak işe koyulun. Pazarlama bütçesinin önemli bir oranını reklama yatırmanız gerekebilir. Ama adı üstünde parayı “harcamayacaksınız”, “yatırım yapmış olacaksınız”

4.Geleneksel mecralar ile markalaşın.

Çok ucuz olmasa da, TV, basın, açıkhavagibi geleneksek reklam mecraları kullanılarak etkili kampanyalarla boy gösterip marka algısı oluşturabilirsiniz. İşinizin diğer fonksiyonlarında da stratejik ve kalite odaklı davranırsanız süreç için de sizin de marka olamamanıziçin bir sebep yok. Süreç tabii ki yine profesyonel ve farklı, orjinal işler üreten bir ajanla yürütülmeli. Evet geleneksel mecra kampanyaları oldukça yüksek fiyatlıdır ama pahalı değildir. Neden mi? Üst maddedeki sözü hatırlayın: Yatırım yapıyorsunuz, harcamıyorsun. Bir fabrika binası açmak gibi düşünün. Müşteri adaylarının zihinlerine ve beyinlerine mesaj ürünleri yollayan, markanızla onlar arasında gönül köprüleri kuran bir fabrika!

6.Sosyal medya! Sosyal medya!

İnsanlar sosyal medyada. İnsanlar telefonlarının başında. Ama onlara ulaşmak için kreatif içerikler ve başarılı bir sosyal medya yönetimi uygulamalısınız. Sosyal medya reklamlarıyla adınızı yaygınlaştırıp takipçilerinizi artırmalısınız.Evet sosyal medya konusunda da bireysel yöntemler ve ucuz yollu halletme çabalarından çok ihtiyacınız olan; yine ajans, yine ajans!

Fikr-i Orjin’denHalil Turp’un konu hakkındaki yaklaşımını sorduk:lüks-markalar-için-iletişim (1)

“Günümüzde artık internet, mobil kullanımın da artmasıyla birlikte insanların hayatında ciddi bir yer kaplıyor. Bu yüzden iyi planlanan dijital kampanyalarla ve sosyal medya yönetimiyle tüketiciye ulaşmak mümkün. Ayrıca web sitenizi ve logonuzu markanızın yüzü gibi kabul edebilirsiniz. Bu alanlarda etkili tasarımlar üreten doğru ajansla çalışmalısınız. Böylece marka algınızı şansa bırakmamış olursunuz.”

Not: Bu yazımızı ve diğer sevdiğiniz yazılarımızı sizler de dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. Kaynak göstermenizi istersek ayıp etmeyiz herhalde. Tüm hakları saklıymış bize öyle söylediler.