Mini Reklam Terimleri Sözlüğü - 4 sene önce

reklam terimleri sözlüğüBu yazımız reklam terminolojisine özet bir bakış niteliği taşıyor. Sektöre uzak olanlara hap niteliğinde bir reklamcılık jargonu sunuyoruz. Ajans temsilcilerinin toplantılardaki havalı sunumlarına artık kimse Fransız kalmamalı! Farklı bir bakış açısıyla kaleme aldığımız reklam terimleri sektör çalışanlarının da ilgisini çekecek.

Reklam

“Yok artık ne ilgisi var, bunu da bilmeyen mi var” demeyin. Tanıtım aktivelerinin çoğu reklam diye niteleniyor. Oysa reklam yayınlanması karşılığında ücret ödediğiniz bir iştir. TV kanalına, gazeteye ya da internete, her nerde yayınlanıyorsa bir ücret ödüyorsanız reklamdan söz edilebilir. İnternette yayınladığınız viral bir video’yu örnek alalım. Karşılığında yayıncı siteye (ki video söz konusu olduğunda bu yayıncı genelde YouTube olur) bir ödeme yapmıyorsanız reklam yapmıyorsunuz demektir. Yayınladığınız iş viral amaçlı video niteliği taşır bu durumda.

Dijital Reklam

Özetle internet ortamında yayınlanan reklamlar diye kısa bir tanım yapabiliriz. Adwords’den tutun, sosyal medya reklamlarına, banner’dan sponsorlu videolara işte bunlar hep dijital. Ama dijital reklam bazen hızını alamaz oyunların içine yerleştirilen reklamlar olarak da belirebilir.

Segmentasyon

Yani pazarı bölümlere ayırma. Umarız bundan semt pazarını “sebzeciler, plastikçiler” gibi bölümlere ayırmak anlaşılmıyordur. Pazardan kasıt “tüketici kitlesi”. Bölümleme ise “demografik” ve “psikografik” niteliklere göre yapılır. Demografik deyince “yaş, cinsiyet, meslek”gibi somut şeyleri, psikografik deyince ise “kişilik tipi, siyasi inanç, satın alma tutumu” gibi soyut nitelikleri anlarız. Bunları oranlarıyla bilirseniz, rakiplerin de iyi değerlendirmeği bir pazar bölümü belirleyip, mesaj oklarınızı onlar üzerine yöneltirsiniz. Örneğin yaptığınız segmentasyon ve analizler sonucu hedef kitle olarak şunları belirlemiş olabilirsiniz: “27-33 yaş arası. Erkek. Şehirde yaşayan. Tutumlu” gibi.

Niş

“Niş market”, “niş hedef kitle”, “niş pazarlama” olarak karşımıza çıkan şirin bir kelime niş. “Duvardaki bir oyuk” olarak tercüme edebileceğimiz İngilizce “niche” kelimesinin Türkçe telaffuzudur kendileri. Koca bir insan kitlesi ya da belirli bir hedef kitle yerine dar bir gruba seslenecek pazarlama, reklam faaliyetlerini ifade eder. Örneğin belli bir meslek ya da ilgi grubunu,  veya aslında fazla tüketim yapmayan bir grubu (mesela emekliler) hedefliyorsanız, niş marketing yapıyorsunuz. “Az olsun benim olsun” diyorsunuz bir yerde.

Kampanya

Kampanyanın amacı bir mesajı bir anda farklı mecralarda güçlü bir şekilde yayınlayarak etkisini arttırmaktır. Bütçenizi, hedef kitlenizi, rakiplerinizi iyece analiz edip hangi mecralarda olabileceğinizi, olmanız gerektiğini bir belirlersiniz.  Aslında karmaşık ve teknik bir süreç olan medya planlamasından sonra örneğin hem TV’de hem internette hem açık havada reklamlarınızı girmeye başlarsınız. Böylece hedef kitlenizle, mesajlarınız gözden kaçmadan iletişim kurarsınız. Başarı şansınız daha yüksek olur.

Brief

Yapılacak reklamlarda neye dikkat edilecek? Nasıl bir iş isteniyor? İşte reklamverenin ajansa sunduğu, ve yapılacak kampanyadaki yol haritasını belirleyen bu bilgileri içeren yazıya brief deniyor. Brifte ajansa; marka, bulunduğu sektör ve rakipler hakkında fikir verildiği gibi talep edilenler de belirtilir. Profesyonel bir pazarlama temeli ve yeteri kadar bilgi içeren brief’ler iyidir. Reklamveren tarafında marka yönetimi, pazarlama iletişimi gibi alanlarda bilgi sahibi olan profesyonellerin bulunması iyi brief çıkarır.

Medya Planlama

Reklamlarınızın hangi ortamlarda nerelerde ve ne sıklıkla yayınlanacağının belirlenmesi; sonra da bunun bir takvime bağlanması işi. TV kanalları, internet siteleri hatta metro istasyonlarındaki billboard, reklam kampanyanızın yayın mekanları olabilir. Planlama yaparken mesajın ne kadar izleyiciye ulaşıldığını bilmek önem taşıyor. Medya planlaması bilimsel veriler ışığında (raiting, tiraj) yürütülen ustaca bir süreçtir. Bir anda çözemezseniz üzülmeyin, teknik ve karmaşıktır medya planlama.

Packshot

Tv reklamındaki son kare. Son karede ürün mü olacak, yanında slogan yazacak mı? Yoksa yarım saniyeliğine de olsa reklam filminin sonuna mı tekrar bağlanılacak? Bunlar önemli. Çünkü genelde en son gördüğünüz daha çok akılda kalacaktır.

Tagline

Slogana benzer aslında. Slogandan farklı olarak tagline, genelde logo ile birlikte yazılır ve uzun solukludur. Kolay kolay değişmez. Slogan ise kampanyaya göre farklılık gösterir. Günlük hayatta da, reklam dünyasında da sloganla tagline aynı şeymiş gibi konuşulabilir. Kafanız karışmasın.

Konsept

Tam karşılığı “kavram” olan konsept, reklam ya da kampanya fikrine karşılık geliyor. Bir yapıştırıcı kampanyası için “en abartılı şekilde herşeyi yapıştırma” diye bir kavram (konsept) geliştirdik. Bu kavramdan yola çıkarak gezegenleri, insanları falan birbirine yapıştırdığımız bir senaryo ve görsel fikri üretebiliriz.

Konumlandırma (positioning)

Konumlandırma bir marka iletişim stratejisidir. Pazarlama hedeflerinize göre aslında markaların temelde uyguladığı iletişim stratejisi konumlandırmadır. Nasıl mı? Bir inşaat firması için “çevreye duyarlı doğal malzemelerden üretilen evler yapan, müşteri odaklı marka”, bir konum olabilir örneğin. Tabii gerçekten bu özellikleri taşıyorsa.

Fikr-i Orjin reklam ajansından Emrah Özarın’a kullanmayı en sevdiği reklamcılık terimlerini sorduk:

Emrah ÖZARIN

Emrah ÖZARIN

“Alanım sosyal medya yönetimi olduğundan, benden en çok bu konuda reklam terimleri duyabilirsiniz. Aslında kullanmayı değil, duymayı en sevdiğim terimlerden bahsedilebilir. Onlar ne mi? Tabi ki “like ve “share”. Reklam terimleri içinde en sevdiğim ise “konsept”. Çünkü iyi bir konsept geliştirdiyseniz, ona uygun sosyal medya paylaşımları da üretebilirsiniz, sosyal medya kampanyaları da.”

Orijinal fikirli günler dileriz.
Fikr-i Orjin Reklam Ajansı

Not: Bu yazımızı ve diğer sevdiğiniz yazılarımızı sizler de dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. Kaynak göstermenizi istersek ayıp etmeyiz herhalde. Tüm hakları saklıymış bize öyle söylediler.