Ödüllü Reklamlar Üretme Rehberi - 4 sene önce

 

Reklam. Ne çok şey akla geliyor bu kelimeyi duyunca. Halk arasında “reklam etmek” diye bir söz bile var mesela. Reklam deyince çoğu kişinin gözünde TV reklamları belirse de, aslında telefonumuzun ekranlarından AVM’lerin zeminlerine kadar birçok yer reklam alanı. Reklamcılığın işini en iyi yaptığı anlar ise, kreatif çalışmaların ortaya çıktığı projeler. Bu tip reklamlar işin zirvesi kabul edilir ve ödüllendirilir. Başarılı olduğunuzun tek göstergesi olmasa da, ödül iyi bir şeydir. Herkes ödül almayı sever. Bu ödüller sektör çalışanlarını motive ettiği gibi, yeni işler için de bir perspektif verir. Bazen reklamı yapılan ürünün (hizmet v.b.) hiç de kreatif bir çözüme ihtiyacı yoktur. Yapılan kampanya işini sessiz sedasız görür. Ama bu tip reklamları ödül jürilerinin pek sevdiği söylenemez tabii. Böyle anlarda Yetenek Sizsiniz’deki Ali Taran’dan daha “hayır”sever olabilirler. Bu yüzden ödüllü reklamın her zaman da en iyisi olmadığını not düşerek, geçelim ödüllü reklamların ruhunu deşifre etmeye.

Neden Kreatif Reklama İhtiyaç Duyulur ki?

Ödül alan reklamların çoğu, aynı zamanda beğenilen ve dikkat çeken reklamlardır. Ödüllendirilmiş olmasalar da, beğenilen reklamlara dikkat ederseniz bunların orijinal ve yaratıcı işler olduğunu görürsünüz. Bu durum da, neden farklı ve kreatif bir anlatıma ihtiyaç duyulduğunun en açık cevabı.

Hayatta bir mesajı iletmenin sayısız yolu bulunur. Mesaj çoğunlukla bilindik ve basittir aslında. Sevginin “seni seviyorum” gibi basmakalıp bir sözle dile getirilmesi yerine, farklı şiirsel cümleler veya çiçek vererek ifade edilmesi daha etkili olmuyor mu? İşte reklamcılıkta da durum böyle. Ekrana fabrika müdürünü çıkarıp ürünün özelliklerini anlattırırsanız, reklama harcadığınız paranın bir kısmını çöpe attınız demektir. Aynı şey dikkat çekmeyen düz bir basın ilanı için de geçerli, tüm mecralardaki uygulamalar için de. Demek ki önce dikkat çekmek gerekiyor. Kişinin izlediği ya da gördüğü şeyden bir şekilde etkilenmesi gerekiyor sonra. Etkilenmeli ki, reklamı sonuna kadar takip etmeli, marka adı ve mesaj aklında kalmalı. Böylece kampanya da amacına ulaşmış olur tabii.

Ödüllü Reklamlar Üretmenin Sırlarını Deşifre Ediyoruz

Öncelikle bir reklam ister ödül alsın ister almasın iyi bir fikirle yola çıkmalı. Bu fikir, vermek istediğiniz mesajı etkili bir şekilde iletmeli. Ve mümkünse stratejinizi belirlerken nitelediğiniz hedef kitlenizdeki insanlara dokunan, onları çeken öğeler içermeli.

Ödüllü reklamlarla beğenilen reklamların çok açıdan ortak nitelikler taşıdıklarına değinmiştik. Yani popüler ve beğenilen bir kampanya üretirseniz ödüle de yakınsınız demektir. O halde insanları etkileyecek, izletip okutacak şeyler neler olabilir? İşte soru bu!

Ses getiren bir reklam, söz konusu kampanyanın TV ya da internet ayağında olur genellikle. Bu yüzden iki mecra özelinde örneklerimiz vereceğiz. 1-reklam filmi (hem TV’de hem internette yayınlanır), 2-hareketsiz reklam (internette, yazılı medyada veya outdoor’da yayınlanır)

Söz konusu olan bir kısa reklam filmi veya viral internet videosuysa, insanların hoşlandığı reklam yaklaşımlarından biri “sürprizli” son içerenlerdir. Beklenmedik şekilde dramatik akan bir reklam, sonunda komik bir bitişle bağlanabilir;  işte size güzel bir sürprizli son örneği!

Ayrıca gerek reklam filmlerinde, gerek internet ve basın reklamlarında; izleyici/okuyucular “duygusallık” veya “komedi” unsurlarından da etkilenirler. Acıklı, dokunaklı bir hikaye kimi etkilemez? İyi bir espri kimin hoşuna gitmez? Ama bunlar mantıklı bir tutarlık, marka vaadi barındırmalı. Yoksa izleyici gidip komik internet videosu izlerdi, neden reklamınızı izleyip beğensin. Ayrıca mutlaka kampanyanın mesajıyla bir yerde uyum içermeli sizin o “komik” veya “duygusal” reklamınız. Araya sıkıştırılmış esprilerin ortasında mesajınız anlamsız yere havada kalmamalı.

Eğer reklam sabit tek bir kareden oluşuyorsa (basın ilanı, sosyal medya paylaşımı, banner, billboard v.b.) tek hamlede dikkat çekmek durumundasınız öncelikle. Bu yüzden kreatif bir çözüm kadar tasarım açısından da okunan, dikkat çeken bir şey üretmelisiniz. İyi bir görsel veya başlık ise bu yolda en önemli kozunuz olacaktır.

Kristal elmaların, Effie’lerin bol keseden dağıtılmadığını unutmayın yalnız. Bu yüzden mesajı taşıyan kreatif bir reklam üretmeniz de yetmez, onu iyi uygulamanız gerekiyor. Belki de işin sırlarından biri bu. Örneğin; harika bir fikir ve müthiş bir senaryo bile, sıradan bir prodüksiyonla çöpe gidebilir. Prodüksiyonda ışığın kullanılmasından, müziğe ve oyuncu seçimine kadar birçok faktör reklamın başarısını etkileyecektir. Bunun sabit kare üzerinden yürüyen bir reklamda karşılığı içinse; güzel bir görsel fikrin kötü bir Photoshop uygulamasıyla heba olması örnek gösterilebilir. Aslında, sonunda ödül olan her iş gibi ödüllü reklamlar ortaya çıkarmak da, pek çok bileşenin üst üste iyi olmasına ihtiyaç duyan, zorlu bir süreç. Ve eğer başarılı olursanız alacağınız bir kristal elma en lezzetli Amasya elmasından bile daha lezzetli gelebilir.

Fikr-i Orjin’den Ecem Çoruh’un konuya dair görüşleri şöyle:

marka sorumlusu

Ecem Çoruh / Marka Sorumlusu

“Markanın doğru stratejiden yola çıkmasının ilk şart olduğunu bir belirteyim. Sonrasında bu rota size kreatif süreç noktasında yol gösterici olacaktır. Ödüllü reklamların mutlaka markanın bir vaadini, mesajını güçlü şekilde vurguladığını görürüz. Yalınlık ve vuruculuk ise anahtar sözcükler.”

Orijinal fikirli günler dileriz.
Fikr-i Orjin Reklam Ajansı

Not: Bu yazımızı ve diğer sevdiğiniz yazılarımızı sizler de dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. Kaynak göstermenizi istersek ayıp etmeyiz herhalde. Tüm hakları saklıymış bize öyle söylediler.