Ormanın Kralı Aslan Sektörün Kralı Marka - 4 sene önce

 

Dikkat ettiniz mi, çocukken dinlediğimiz masalların konusu genellikle ormanda geçer. Masallarda hayvanlara gönderme yaparak bir hikaye kurmak çocukların daha çok ilgisini çeker çünkü. Günlük hayatta görmedikleri maymunların, zürafaların, aslanların hikayesi hoşlarına gider. Aslanların demişken, bu masal diyarındaki ormanların kralı ise aslandır. Hiç değişmez. Aslanla aynı kategoride ve güçte olan, besin zincirinin tepesindeki diğer büyük kedilerin krallık söz konusu olduğunda esamesi bile okunmaz. Ne leopar, ne kaplan, ne jaguar krallıkta iddiada bile bulunmazlar. Benzer şey iş yaşamında da geçerli ne ilginç ki. Birçok iyi ürün veya hizmet üreticisi bulunabilir her sektörde. Oysa marka olmayı ya da en sağlam marka olmayı başaran kendi sektörünün kralıdır.

Ormanın kralı aslan bölgesinde adeta son sözü söyleyen, tabiri caizse “racon kesen” konumdadır. Markalar ise ürettikleri ürünlerle, yeni servislerle ticari yaşamda bir anlamda racon belirlerler. Eğer cep telefonunda bilinen, sevilen, uğrunda binlerce liranın gözden çıkarıldığı bir markaysanız; büyük ihtimalle yenilikçi ürünleriniz de beğenilecek ve rakiplerinizce taklit edilecektir. Ama her taklidin aslını yaşatması gibi, herkes söz konusu yeni dizaynı sizin adınızla anacaktır.

Müşteri seni kral yapar

Aslan her ne kadar doğuştan kralsa da, iş yaşamında durum bundan biraz farklı. Sektörde kral olmanın yolu ise müşterilerin kalbini kazanmaktan geçiyor. Üstelik kendi kulvarınızda kralsınız müşteriler sizi beğenmezse tahtınızdan da edebilir. Tabii gerçekten kralsanız, yani başta da belirttiğimiz gibi sağlam bir marka iletişimi uyguluyorsanız müşterileriniz size sadık kalacaktır. Bu yüzden işinizi iyi yaptığınız sürece gündelik dalgalanmalar, rakiplerin anlık atakları falan sizi kolay kolay tahtınızdan edemez.

Geldik işin sırrını açıklamaya: Ticari yaşamda kral olan marka bile aslında gerçek kralın temsilcisidir. Gerçek kral ise “müşteri”den başkası değil. Tabii kral konumu bahşedilen marka ise, temsilcilik görevini iyi bir şekilde yerine getirdiği sürece kral unvanını taşımaya hak edecektir. Ekmek aslanın değil, müşterinin ağzında çünkü.

Konu hakkında Fikr-i Orjin’den Hakan Gül şunları söyledi:

“Evet başarılı markaların kendi sektörlerinin aslanları oldukları doğru. Ama bazı sektörlerde birden fazla aslan var. Yani markalar arası çekişme söz konusu. Markalaşmayı başaran şirketlerse rahat olabilirler. Üretimden pazarlamaya tüm şirket fonksiyonlarının tutarlı olarak devam ettirmenin de marka olmanın bir gereği olduğu hatırlanmalı tabii.  Ayrıca sektörlerinde daha ufak bir pazar payına sesleniyor bile olsalar, marka iletişimi doğru şekilde sürdürülürse kral olamasalar bile aslan olmaya devam ederler.”  

sektörün kralı markaNot: Bu yazımızı ve diğer sevdiğiniz yazılarımızı sizler de dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. Kaynak göstermenizi istersek ayıp etmeyiz herhalde. Tüm hakları saklıymış bize öyle söylediler.