Emoji Pazarlama: Pazarlamanın En Eğlenceli Hali - 4 sene önce

MSN’le tanıştığımız, akıllı telefonlara artık yazışmalarımızın ayrılmaz bir parçası olan emojiler markaların da gözünden kaçmadı. Sadece dijital pazarlamada değil, genel olarak tüm marka iletişiminde emoji kullanımı gündemde. Ve birçok marka bu konuda çok yaratıcı uygulamalara imza atmaya başladılar bile. Emojileri pek çok mecrada kullanabilirsiniz. Örneğin temelinde emojilerin olduğu bir web tasarım gibi.

Her Şey Şu “Kuşaklar” Yüzünden

1980-1999 arası doğanlar Y kuşağı. 2000 ve sonrası doğanlar ise Z. Bu 2 kuşak da akıllı telefonlarla ve sosyal medyayla haşır neşir, emojilerle sıkı fıkı. Tabii tahmin edeceğiniz gibi Z kuşağı daha bir emoji’sever durumda.

Akıllı Telefon Varsa Emoji De Var

Pek kişi sosyal medyayı cebinde taşımak, WhatsApp gibi popüler uygulamalardan ayrı kalarak arkadaş grupları arasındaki mesajlardan habersiz habersiz takılmamak için akılllı telefonlara geçti. Artık akılsız telefon pek kalmadığına göre, sosyal medya’daki like’larımıza, WhatsApp’daki yorumlarımıza bol bol emoji katmamız da en doğal sonuç olacaktı. Öyle de oldu.

Emoji Akımının Sırrı

Sosyal medya ve akıllı telefonlar yanında bazı başka faktörler de emoji pazarlamasına markaları yöneltiyor: Yazılı iletişimde duyguları aktarmak zordur. ( mimik yok, göz teması yok, ses tonu yok) Bu yüzden insanlar emojileri sevdiler. Özellikle söz konusu duygu ifadesiyse emoji hemen tercih ediliyor. Sayıları artan yeni tasarım emojiler de emoji kullanımını artırıyor. Başarılı grafik tasarım stillerine sahip bu ifadeler hemen salgın gibi yayılıyorlar.

Markalar Ne Yapabilir?

Markalar kendi emoji karakterinizi oluşturabilirler. Eğlenceli emojilerle sosyal medya başta olmak üzere birçok ortamda genç nesle ulaşıp daha samimi ve sempati yaratan bir iletişim kurabilirler. Tabii bunun için hedef kitleniz emoji ile iletişim kurulabilecek bir kitle olmalı. Emeklileri hedefliyorsanız emoji iyi fikir olmayabilir mesela. Hedef kitleniz emoji kullanımına uygunsa gerisi sizin yaratıcılığınıza kalmış. 🙂

Fikr-i Orjin Reklam Ajansı metin yazarı Hakan Gül ise konuyu şöyle görüyor:sektörün kralı marka

“Emojilerle sosyal medya yorumlarını ve sorularını yanıtlarken, hem zamandan kazanıp hem iletişiminizi destekleyebilirsiniz. Ben markaların yepyeni taptaze emoji fikirleri üretip bunu uygulamalar ve web siteleri dahil bir çok mecrada kullanabileceklerine inanıyorum.”

 Not: Bu yazımızı ve diğer sevdiğiniz yazılarımızı sizler de dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. Kaynak göstermenizi istersek ayıp etmeyiz herhalde. Tüm hakları saklıymış bize öyle söylediler.