Geleceğin Reklam Ajansları Nasıl Olacak? - 4 sene önce

Geleceğin reklam ajansları nasıl olacak? Bu konuda otoritelerin öngörülerini mesleki süzgecimizden geçirip sizin için bir projeksiyonda bulunuyoruz. Pazarlamanın, dolayısıyla iş hayatının kilit taşlarından olan reklam ajanslarının geleceği; büyük marklar kadar, her ölçekte girişimciyi ilgilendiriyor.

Pazarlama – Reklamcılık Ortaklığı: “Anomaly Advertising” Deneyimi

New York merkezli Anomaly creative, yaratıcı işleri yanında yeni çalışma yöntemiyle de ilgi çekiyor. Anomaly müşterilerine pazarlama fikirleri de veriyor. Sağlam araştırmalar ve mantıklı stratejilerle ortaya konan bu fikirler bazen yepyeni bir ürün, bazen yenilikçi bir bir ambalaj olabiliyor. Anomaly, projenin ortaya çıkmasına kadar geçen yoğun çalışma saatleri, yaratıcılık ve birikime karşılık sabit ücret ya da medya komisyonu değil ürün karından ortaklık talep ediyor. Bu sistem yaratıcılık ve pazarlama geleceğin reklam ajansları için yeni bir gelir modeli olabilir.

İç Mimarlar İş Başında

Reklam ajansları bir markanın pazarlama iletişim çalışmalarını yürütürken, iletişim penceresinden verdikleri hizmeti genişletebilirler. Kulağa fena gelmiyor değil mi? Nasıl yapılabilir bu peki? Örneğin bir perakendecinin ya da moda markasının mağazalarının dizaynı ciddi anlamda marka mesajıyla bağlantılı olmak zorunda. Aynı zamanda buraya gelen kişilerden çalışanlara kadar insanların mekanda ne hissettikleri önemli. Bu noktada gelecekte reklam ajansları iç mimarlarla, mimarlarla, vitrin düzenleme uzmanlarıyla çalışabilirler. Aynı şey tamamen marka müşterilerinin içerde dolaştığı AVM dizaynı için de geçerli.

Yeni Medya: Sanal Gerçeklik

Bir zamanlar insanların hayatında olmayan internet ve akıllı telefonlar bugün nasıl gözdeyse, orta vadede sanal gerçeklik teknolojisinin de aynı düzeye ulaşması bekleniyor. Bu durumda sanal gerçekliğe özgü kreatif reklam çözümlerine ihtiyaç duyulacaktır. İşte bunları da kasaplar odası üretemeyeceğine göre, reklam ajansları için yeni ve güçlü bir iş kalemi doğmaya aday. Sanal gerçeklik reklam modelleri sayesinde müşteriler reklam içeren ürünleri satın alırken daha az ödeme yapabilirler.

Eşyaların İnterneti

Orta-uzun vadede şimdilerde yeni yeni başlayan eşyaların interneti konusunun yaygınlaşacağı öngörülüyor. Şu anda bile akıllı telefonunuzla ve uygun cihazla buzdolabınızın, kombinizin çalışma değerlerini ayarlayabiliyorsunuz. Gelecekte, örneğin buzdolabınızın minik internet bağlantılı menüsü neden size soğuk içecekler önermesin? (işte bunlar hep reklam).

Kullanıcı Deneyimi (User Experience)

Kullanıcıların web sitesi, akıllı telefon uygulaması gibi ortamlarda diledikleri gibi, kolayca ve hoşnut kalarak dolaşmaları, kullanmaları için gereken yazılımsal ve tasarımsal düzenlemeler diye tanımlayabileceğimize kullanıcı deneyimi gittikçe farklı ortamlara da taşınıyor. Birçok otorite kullanıcı deneyiminin her geçen gün daha bir popülarite kazanacağını tahmin ediyor. Özellikle:

-ATM’ler ve diğer sayıları giderek atacak diğer otomatlar,

-Sanal gerçeklik ürünleri, uygulamaları,

-Eğitim araçları,

-AVM’ler mağazalar dizaynı.

Kullanıcı deneyimin uygulanabileceği ilk aklımıza gelen alanlar. Geleceğin reklam ajansları için kullanıcı deneyimi de önemli bir iş kalemi olabilir. Hazır olmak olmamaktan iyidir. Gelecek yakın değil, ama sanıldığı kadar da uzak değil.

Fikr-i Orjin Reklam Ajansından Hakan Gül’ü dinleyelim:

reklam yazarı

“Gelecekte teknolojiye kolay uyum sağlayan reklam ajansları başarılı olacak bence. Bunun dışında robotların fikir ürettiği çok ileri bir geleceği saymazsak (gülümsüyor) büyük, güçlü ve yenilikçi fikirler üreten ajanslara da hep ihtiyaç duyulacak.”

Not: Bu yazımızı ve diğer sevdiğiniz yazılarımızı sizler de dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. Kaynak göstermenizi istersek ayıp etmeyiz herhalde. Tüm hakları saklıymış bize öyle söylediler.