Geleneksel Reklamcılık İçin Yolun Sonu Mu? - 4 sene önce

Dünya dönüyor, zaman geçiyor. Değişmeyen tek şey değişimin kendisiymiş. Bir zamanlar, gözde dizilerin yayın saati geldiğinde şehrin sokaklarında dolaşan birini bulmanın bile güç olduğu söyleniyor. Şimdi daha tatilin yüzü görünmeden diziler, programlar çoktan sezon tatiline girmiş. Sadece TV mi milyonların eskisi kadar yüz vermediği mecra?  Gazete ve dergi, okurdan yüz alamama durumunu bile arar olmak yönünde hızla irtifa kaybediyorlar.  İnsanların azımsanmayacak bir bölümü gazeteleri internet siteleri üzerinden takip ediyor. Bu durumda tiraj yerine tıklanma sayısından, mizanpaj yerine web tasarım kalitesinden bahsedilebilir. Gazetelerin birkaç tanesi hariç, “düpedüz yüzlerine bakılmıyor” diyeceğiz ama, dilimiz varmıyor.

Hal böyle olunca, geleneksel medyaya verilen reklamlarda da bir düşüş yaşanıyor. Özellikle gazeteler (ezici çoğunluğu) nerdeyse, sadece prestijlerini ve bilinirliklerini korumak isteyen büyük markalarca tercih ediliyorlar. Spesifik ilgi alanlarına göre belli müşteri gruplarına ulaşmayı vaat etseler de, görece yüksek reklam fiyatları dergi reklamcılığını ilği çekici grafik tasarım sunumlarına ve parlak kuşe kağıtlarına rağmen geçtikçe büyük markaların gövde gösterisi yaptıkları renkli sayfalara evrilmekten kurtulamıyorlar sanki.

Billboardlarda, posterlerde ve diğer açıkhava materyallerinde durum nasıl? İnsanlar şehir hayatı içinde sürekli bir yerden bir yere gittikleri için açık hava reklamcılığı kampanyanın bir parçası olarak devam edecektir. Bunu söylerken, kimse TV’nin, yazılı basının ve radyonun biteceğini, bu yüzden artık kullanılmayacaklarını söyleyemez.

Ama hem tercih edilmeleri, hem etkileri hem de yayın ücretleri anlamında geleneksel medyanın sürekli kan kaybedeceğini bilmek için kahin olmak gerekmez. Bunda televizyonların, dergilerin içeriklerini üretmede temel sorumlu olan üst düzey yöneticilerinden tutun, ilgi çekici ve yaratıcı reklamlar üretmekte kabızlık çeken pek çok reklam ajansı ve markanın da payı var.

Konu hakkında Fikr-i Orjin’den Hakan Gül’ü dinleyelim:reklam-yazarı

“Geleneksel medya güç kaybediyor ve bu devam edecek gibi görülüyor. Televizyonda tematik kanallarda ha bire dönen ürün satışı kuşakları da bunun bir göstergesi. Reklamcılık yeni anlatım dilleri geliştirmeli, çok daha kreatif ve alıcı odaklı işler geliştirmeli. Çünkü birçok format ve yaratıcı çözüm klişeleşti. Aslında en büyük sorunlardan biri de bu.”

Not: Bu yazımızı ve diğer sevdiğiniz yazılarımızı sizler de dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. Kaynak göstermenizi istersek ayıp etmeyiz herhalde. Tüm hakları saklıymış bize öyle söylediler.