Marka İletişim Kanalı Olarak YouTube Videoları ! - 4 sene önce

YouTube’da hangi videoları izliyorsunuz? Muhtemelen en çok izlenen tür olan müzik videolarını tercih ediyor olabilirsiniz. Bunun yanında dizileri, kaçırılan filmleri, kısa belgeselleri, komik videoları, şakaları, oyun tanıtımlarını ve sosyal medya fenomenlerinin (Vine v.b.) seçme paylaşımlarını izleyenler de YouTube’da turluyor; yeni bilgisayar programlarını görerek öğrenmeyi isteyenler de.

Markalar için YouTube videoları hangi imkanları vaat ediyor? Neden tercih edilmeli? Bunun en önemli sebebi videoların görsellerden ve metinlerden genel olarak daha çok ilgi çekmesi.

YouTube videoları üretilirken şunlara dikkat etmek önemli:

-Videoları yaymak gerekiyor (seeding). Bunun için sosyal medya reklamlarında videonuzu kullanabilir, internet fenomenleriyle anlaşabilir; popüler sitelerde, sosyal medya kanallarında videonuzu yayınlatabilirsiniz.

-Bir dakikayı geçen videolar daha çok ilgi görüyor. 3.5-10 dk arası ise en çok izlenen videoların süre ortalamasını oluşturuyor.

-Eğitici videolarda ise 5 dk’dan uzun süreler tercih edebilirsiniz.

-Alanınızda kimsenin pek içerik üretmediği eğitici-bilgi verici video içerikleri üretir, etiketleme ve seo çalışmasını doğru yaparsınız fayda görürsünüz.

-Tv’deki gibi ürün tanıtım videoları hazırlayıp buralardan satış da yapılabilir. Ekrandaki telefon no’su aranarak satış yapılabilir ya da ürünü “sipariş etmek için tıklayınız”la sepet sayfasına yönlendirilebilir.

-Kayıtta HD görüntü kalitesi ve ses kalitesi olmazsa olmazlar arasında.

-Ön çalışması yapılmış, marka stratejinize uygun bir konseptte yaratıcı işler üretmeniz, videonuzun viral nitelik kazanmasında yardımcı olabilir.

YouTube Videoları ile Tanıtımınızı Desteklemenin Zor Tarafları

YouTube videolarını üretirken, senaryodan montaja çok dikkatli olmalısınız. Ses kalitesi yeterli olmayan videoları yayına koymakta acele etmeyip tekrar seslendirme veya düzenleme yoluna gitmelisiniz. Çünkü YouTube düzenleme yaparak videoyu yeniden yüklemek raitingi sıfırlamak demek olacaktır. Yani önceki videonun tüm beğenileri, paylaşımları uçar gider.

Bu konu için ekipman, görüntü işleme programı ve bu programı işleyecek biri gerekir. İyi fikir, senaryo üretmek gerekir. Bunların hepsi şirket bünyesinde çözülemeyebilir. Kiralama seçeneği de değerlendirilebilir. Bir de videonun yayılması için yapılması gerekler var: Sosyal medyada reklam vermek, popüler ve ilgili sitelerde ücretli olarak yayınlatmak gibi.

Yaratıcı ajanslar aracılığıyla diğer iletişim süreçlerinizle birlikte YouTube videolarını üretme yöntemi marka hedeflerinize de bağlı olmakla birlikte denenebilecek bir yöntemdir. Eğitici videolarınızı da infografikler, yenilikçi anlatım yöntemleri ve ilgi çekici grafiklerle daha izlenir kılmanız mümkün.

Fikr-i Orjin reklam ajansından Halil Turp konuya ilişkin yaklaşımını özetledi:

YouTube videolarının yenilikçi bir tarzda çekilmesi gerektiğine inanıyorum. Çünkü herkesin ücretsiz video yükleyebildiği YouTube’da ilgi çekmek ve öne çıkmak için gerçekten çok iyi işler üretmeniz gerekiyor. Bunu yaymak için de bir bütçe ayırıp uğraşmanız gerekebilir. Ama videonuz iyi değilse, başarısız bir TV reklamının fazla işe yaramaması gibi, YouTube videonuzdan da istediğiniz performansı alamayabilirsiniz.”

Not: Bu yazımızı ve diğer sevdiğiniz yazılarımızı sizler de dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. Kaynak göstermenizi istersek ayıp etmeyiz herhalde. Tüm hakları saklıymış bize öyle söylediler.