Marka Olmak İstiyorsan Yılma - 4 sene önce

Dünyada farklı sektörlerde yüz binlerce şirket varlığını sürdürüyor. Aslında hüküm süren şirketlerin maddi varlıkları değil: Onları yönetenlerin, kuranların ve sırtlayanların hedefleri. Hedefleri, azimleri ve vizyonları.

Günümüzün kıvrımlı virajlara ve engebeli tümseklere sahip iş yaşamının bu zorlu yollarında başarıyla kilometreler, yıllar kat etmek için markalaşmak büyük önem taşıyor. Bu tıpkı bir otomobilin dört çeker olması gibidir. Turbo beslemeli olması gibidir. Sizi piyasanın dalgalanmalarından, ticaretin virajlı dönemeçlerinin savuran merkezkaç kuvvetinden korur. İstikrarlı ve dinamik bir tazda yolunuza devam edersiniz.

Kolay Değil

Sadece logosunu değiştirerek veya yeni bir web tasarım ile marka olmayı planlayanları hayal kırıklığı bekleyebilir.  Aynı başarısızlık havalı bir marka ismi bularak, bir iki grafik dokunuşla moda markası olmayı planlayan tekstil firmalarının da karşısına çıkabilir. Markalaşmak için “pazarlama stratejinizden iletişim stratejinize bir çok bileşeni çok iyi belirleyip uygulamasınız”. Birkaç kelimeyle anlatınca kolay gibi gelmiş olabilir. Tıpkı “şampiyon olmak için çoğu maçı kazanmanız lazım” cümlesi gibi bu kısa cümle de zorlu bir yolu ifade ediyor aslında.  Marka olma adayı şirketleri devamlı çaba ve bir miktar da para harcayacakları bir süreç bekliyor olabilir.

O Kadar Zor Da Değil

Öncelikle bütçe konusu önemli. Bu noktada çoğu kobi parasal sıkıntılardan söz edip bu işi ucuz yolla nasıl halledebiliriz arayışlarına giriyor. Fason üretim yapıp bundan şikayeti olmayanlar, küçük esnaflar, tek şubeli işletmeler gibi şirketler markalaşmak için zaman ve para harcayarak verimsiz bir iş yapmış olurlar. Diğer işletmeler yani kobiler ise markalaşma imkanına sahipler. Marka olmak, “lütfen buraya dikkat:” bir yatırımdır, harcama değil. Tıpkı bankadan kredi çekip yeni fabrika kurmak gibi, bu iş için de olmayan para, gerekirse temine çalışılmalı. Ne kadar bütçe lazım, nasıl bir iletişim planı olmalı gibi kritik konular ise şirket bünyesinde istihdam edilecek profesyoneller ve çalışılacak reklam ajansıyla birlikte yürütülmeli. Grafik tasarım konusu da başarıyla çözümlenmeli, reklam kampanyaları da.

Sadece para harcamak eğil, doğru profesyonellerle, doğru reklam ajansı ile çalışıp isabetli adımlar atmak gerekiyor. Kimse doğru adımları atmadığınız sürece harcadığınız paranın size başarı getireceğini vaat edemez. Sonucu çok karlı olacak böyle bir yola çıkıp çıkmamak size kalmış. Eğer zafer istiyorsanız yolun uzunluğu, yoldaki çakıl taşları ve sert esen rüzgar sizi yıldırmasın. Markalaşma yolunuz açık olsun.

Sosyal Medya Uzmanı Emrah Özarın’a kulak verelim:

Emrah Özarın, Fikr-i Orjin

Emrah Özarın, Fikr-i Orjin

“Marka olmak isteyen firmalar öncelikle uzun vadeli düşünmeliler. Sosyal medya büyük bir avantaj. Geleneksel medyaya göre daha ekonomik sosyal medya reklamları ve diğer dijital iletişim çözümleri de markalaşma sürecinizde katkı sağlayacaktır. İzlemeniz gereken yol ürüne, sektöre ve rakiplerinize göre şekillendirilmeli.”

Not: Bu yazımızı ve diğer sevdiğiniz yazılarımızı sizler de dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. Kaynak göstermenizi istersek ayıp etmeyiz herhalde. Tüm hakları saklıymış bize öyle söylediler.