Sahibinden Az Kullanılmış Sosyal Medya Takipçileri - 4 sene önce

Sosyal medyaya merhaba dediğimiz günden beri “beğeni”, “share”, “takipçi” gibi kavramları kırk yıldır tanıyormuşçasına benimsedik. Bireysel tercihler herkesin kendini bağlar. Ama şirketler söz konusuysa işin içine ticari hesaplar giriyor. Hele hele “marka” iddiasından bahsediliyorsa daha bir akılcı davranmak gerekiyor.

Takipçi Kastırma

Oysa gerek takipçileri nakde dönüştürmeyi planlayan küçük ölçekli işletmeler, gerek herkese takipçi sayılarıyla arkadaşlarına hava atmaya çalışan ergenler takipçi kastırıyorlar” Yani ne yapıp edip takipçi sayılarını yukarı çıkarmaya çalışıyorlar. Bir yoldaki insanları çevirip kendilerine zorla sosyal medya takipçisi yapmadıkları kalıyor bildiğiniz gibi.

Ama bu abartılı ve yapay takipçi artırma yöntemini uygulayan şirketler de bulunuyor ne var ki. Oysa harcanan zaman ve para açılarından konu değerlendirilse bu yapay artırma yöntemlerinin mantıksızlığı ortada. Eğer takipçi satın alma yöntemini ille de değerlendirecekseniz bir şekilde verimli listelere ulaşmanız gerekiyor. Siteye konan bunu beğenmezsen siteye biraz zor girersin beğenme butonuyla gelen takipçiler ne kadar anlamlı?

Robot Takipçiler

Robot deyince kimilerinin aklına bilim kurgu filmlerindeki robotlar gelse de, robot nitelemesinin kullanıldığı alanlardan biri de programlarla üretilip yönetilen sahte sosyal medya profilleri. Bu robotlar da sanki geçek takipçiymiş gibi yüzlercesi birlikte satılıyor. Araya serpiştirilen gerçek profillerle bu durum kamufle edilmeye çalışılıyor.

Bu şekilde takipçi artırmak marklar için zaman ve para kaybı olmanın yanında, kitlelerine yeterince ulaşamadan verimsiz bir sosyal medya iletişimi kurmalarına neden oluyor.

Ama esas olarak yapılması gereken “organik” yollarla takipçi artırmak.  Kısaca, “kastırmayın”. Organik yolla “artırın”

Kimler Organik Takipçidir?

Öncelikle paylaştığınız içeriklerin kitlenizin ilgisi çekip beğenilmesi gerekiyor. Organik takipçi artırmada kullanılan yöntemleri iki başlık altında toplayabiliriz.

-Sunacağınız kaliteli içerik ve onu gerekirse yayında öne çıkarma ücreti ödeyerek sosyal medya hesaplarınızda ve popüler web sitelerinde yayınlayarak yaymanız gerekiyor. Bu yayınları beğenenler sizin içeriğinizle, sunduğunuz hizmetle, sattığınız ürünle aşağı-yukarı ilgilenen kişilerdir. Birinci organik takipçi bölümünü bunlar oluşturuyor.

-İkinci olarak da hedef kitle odaklı sosyal medya reklamları vermek gerekiyor. Sosyal medya platformlarının hedef kitle odaklanması her zaman mükemmel işlemese de ücret ödeyerek reklamlarınızı (sosyal medya platformlarında genelde reklamlarınızı web sitenize link de verebiliyorsunuz.) öne çıkarabilirsiniz. Bu yolla da organik, işinizle, markanıza mesajınızla ilgilenen insanlara ulaşabilirsiniz.

Unutmayın, organik takipçi tarlada yetişmez, organik pazarda satılmaz. Bilimsel dijital iletişime ağırlık verin. “Kastırmayın” ama uğraşın. Kreatif, hedef kitlenizi ilgilendirecek, beğenilerini cezbedecek içerikler hazırlayın. Köfte-ekmek benzetmesini de lütfen hatırlayın: Bir miktar bütçe ayırmanız da gerekecek. Bol “share”ler, bol bol “like”lar.

Fikr-i OrjinAjans’dan sosyal medya uzmanı Emrah Özarın’a konuya ilişkin yaklaşımını sorduk:

Emrah ÖZARIN

Emrah ÖZARIN

“Sosyal medya yönetimini tamamen takipçi artırmaya dayandıran yanlış bir anlayış var. Temel olarak sizin kitlenizle sürekli ve etkin bir şekilde iletişim kurmanız gerekli. Sahte ve markanızın hedef kitlesi olmaktan uzak takipçiler marka yetkilisini de yanıltır. Sosyal medyada yaptığı duyurularla yeni bir ürününün lansmanı’nı yapan marka çoğu fake veya robot olan bu profiller yüzünden duyuruyu tüketicilere ilettim sanır, ama çok az bir kısmına iletmiştir. Bu durum pazarlama çalışmalarını da olumsuz etkiler kısaca”

Not: Bu yazımızı ve diğer sevdiğiniz yazılarımızı sizler de dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. Kaynak göstermenizi istersek ayıp etmeyiz herhalde. Tüm hakları saklıymış bize öyle söylediler.