Sosyal Medya Yönetiminde 9 Kusurlu Hareket - 4 sene önce

Sosyal medya yönetimi, ama nasıl? Sadece web tasarım yaptırmak dijital dünyada olmak için artık hiç yeterli değil. Günümüz dünyasında birçok marka profesyonel sosyal medya yönetiminin ne kadar önemli olduğunun farkına varsa da, uygulamada verimsiz kullanımdan ciddi hatalara kadar birçok eksik var. Sosyal medya yönetimdeki en kusurlu harekeleri sizin için 9 maddede topladık:

Tek başına, ekip ve profesyonel destek olmadan sosyal medya yönetmek

İlk değinilmesi gereken konu sosyal medya yönetiminin bir ekip ve uzmanlık işi olduğu. Dolayısıyla 1-2 şirket çalışanıyla, he de onlar sosyal medya konusunda uzman değillerse profesyonel sonuçlara elde etmek çok zor. Sonuçta tasarım uzmanlarıyla, yaratıcı ekibiyle, sosyal medya uzmanlarıyla donanımlı bir ajans ekip çalışmasıyla markanız için çok daha iyi işler çıkarabilir.

Monotonlaşmak

Gönderileriniz gerçekten gönderilmeyi hak etmeli. Açarsak, orijinal, sosyal medyanın tüm beğeni ruhuna uygun paylaşımlar üretmelisiniz. Bunu yaparsanız zaten kendinizi tekrar etmez, monotonluk tuzağına düşmezsiniz.

Takipçiler ile etkileşim içinde olmamak, umarsızca hareket etmek

Eğlenceli neşeli ilham verici içerikler üretmemek

Bu maddeyi okuyunca her marka ve sektör için eğlenceli içerik üretmek gerekir mi sorusu akla gelebilir. Evet, markanızın imajı ve grafik tasarım öğeleri ciddi bir tondaysa bu keyifli içeriklere daha az başvurabilirsiniz. Ama sıra da olsa uygun dozda pozitif enerji yaymazsanız sosyal medyada işiniz zor. Sektörel bir dergiden veya konferanstan bahsetmediğimizi unutmayın.

Tüm dijital iletişimi sosyal medyadan ibaret sanmak

Oysa gerekirse farklı dijital mecralara reklam tanıtımı için mikrositeler üretmeli, daha birçok dijital iletişim faaliyeti içinde bulunabilmelisiniz.

Hedef kitlemde mi değil mi demeden yaldır yaldır takipçi kazanma gayreti

Boşa kürek çekmenin anlamı var mı? 

Aşırı paylaşımlarla takipçilere İllallah dedirtme

Her şeyin bir dozu olmalı çünkü

Her sosyal medya mecrasının ayrı ruhu varken, bundan habersiz davranmak

Hedef kitlenize ve mecranın ruhuna göre tercih ve ayarlama yapılmalı. Twitter’la Snapchat aynı değil mesela. Farklara dikkat. Profesyonel sosyal medya yönetimi yapabilen bir reklam ajansı ile çalışmak da fena fikir değil.

Bayi toplantınızın ayrıntıları kullanıcılarınızı ilgilendirmez

İnsanlara merak ettikleri bilgiler, keyifli veya işe yarar içerikler sunun. Ha, bayi toplantınızda herkes kravatları mendil yapıp halaya durmuşsa ayrı, o zaman sosyal medyada paylaşabilirsiniz de.

Fikr-i Orjin Reklam Ajansından Sosyal Medya uzmanı Emrah Özarın’a göre:

Emrah Özarın, Fikr-i Orjin

Emrah Özarın, Fikr-i Orjin

Hedef kitle, rakipler, sektör bunların hepsi gözönüne alınarak stratejik bir yaklaşım izlenmeli. Aslında birçok konu var önemli olan, bu yüzden bir ajans desteği almak çok mantıklı.  Sık yapılan hatalar: sıradanlaşmak, takipçi geri bildirimlerini önemsememek, yeterince kaliteli ve izlenmeye değer içerik paylaşamamak diye sıralanabilir bence”

 

Not: Bu yazımızı ve diğer sevdiğiniz yazılarımızı sizler de dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. Kaynak göstermenizi istersek ayıp etmeyiz herhalde. Tüm hakları saklıymış bize öyle söylediler.