Ürün ve Şirket Fotoğrafları Nasıl Çekilmeli ? - 4 sene önce

Basılı ve dijital reklamlar başta olma üzere marka iletişiminin pek çok yerinde bulunan fotoğrafların çekimleri nasıl tasarlanıp oluşturulmalı? Ürün, şirket, ofis, çalışan. Markanızla ilgili değişik platformlarda ve mecralarda kullanılan pek çok fotoğraf çeşidi bulunmak durumunda, dikkat ettiniz mi? Bir web sitesine şirket sahibinin verdiği röportaj için gereken fotoğrafı ya da ürünlerinizin web sitenizde, kataloglarınızda albenili görünmesi için ihtiyaç duyduğunuz fotoğrafları düşünün. Tüm bunların planlanıp üretilmesi noktasında en doğru ve verimli şekilde hareket ettiğinizden emin misiniz? Dijital dünya açısından bakarsak, web sitenizin: doğru ve orijinal bir web tasarım çizgisi, kullanıcı dostu niteliği ve amacınıza, işinize uygun diğer bazı kriterleri taşıması gerekir. Sonrasında ise sosyal medya hesaplarınızın verimli şekilde yönetilmesi önemli. İşte hem web sitenizde hem sosyal medya paylaşımlarınızda bolca görsel kullanmanız gerekli. Bunlar kimi zaman hazır görseller olsa da çoğu zaman ürünlerinizin, şirketinizin, üretim hattınızın içinde bulunduğu fotoğrafları kullanmanız gerekir. Örneğin internet satışınız olacaksa, satılacak ürünlerin çok cazip bir tarzda fotoğraflanması önemlidir. Bu noktada sadece fotoğraf ustasının başarısı yeterli kalmayabilir. Pek çok durumda fotoğraflarınız bir reklam ajansının işleme sürecinden geçip daha da ekili hale dönüştürülebilir. İletişime ve tasarıma hakim bir ajans prestijinize katkı sunacak ve müşterilerinizi olumlu etkileyecek şekilde fotoğrafları işleyebilir. Bunun için başta Photoshop olmak üzere pek çok görüntü işleme programından yararlanılabiliyor.

İşte tüm bu ürün veya hizmetiniz için, ayrıca kurumsal etkinlikleriniz ve toplantılarınız, katıldığınız fuarlar için, ve daha bir pek çok amaca özel fotoğraflar çekilip gerek dijital ortamlarda, gerek geleneksel mecralarda grafik tasarım ayarlamaları yapılarak paylaşılabilir. Tüm fotoğrafların nasıl çekileceği, çekim açısından ışığına ve fotoğraf seçimine kadar özel uzmanlık gerektiriyor. Mükemmel tasarıma sahip web siteniz veya broşürünüz düşük kalitedeki fotoğraflar yüzünden zayıf bir etkiye sahip olabilir. Sosyal medya kampanyalarınız ve paylaşımlarınız için de aynı şey geçerli.

Sosyal Medya Çağı: Instagram = Bol Etkileyici Görsel

Günümüzde sosyal medyanın önemi tartışılmaz. İletişiminizin bir parçası olarak kullandığınız sosyal medya hesapları özellikle de Instagram görsel ağırlıklı bir mecra. Burada başarılı ve yenilikçi ürün fotoğraflarınız marka iletişiminize büyük destek verecektir.

Bir fotoğrafın başarısında, marka iletişiminize ve hatta satışınıza katkı sağlamasında burada saymaya yetmeyecek kadar faktör işin içinde. Açı, konu, ışık, kadraj.. Bu yüzden konuda yetkin bir reklam ajansıyla çalışmak mantıklı olacaktır. Reklam ajansı profesyonel ürün ve reklam fotoğrafçısından farklı olarak, markaya ve sektöre göre başarılı fotoğraf ustalarını değerlendirebilir. Mevcut fotoğraflarınızı görüntü programlarıyla işleyebilir etkisini maksimize edebilir. Hem dijital hem basılı ortamda marka iletişiminin gerektirdiği şekilde bu fotoğrafları değerlendirir. Bu bazen bir reklam, bazen bir Facebook paylaşımı bazen bir tabela olabilir.

Konuya ilişkin Fikr-i Orjin Reklam Ajansından Merve Çayır şu bilgileri verdi:

“Ürün fotoğrafı çekimi konusunda, fotoğrafçının profosyonelliğinden çok dikkat edilmesi gereken dört başlığı şu şekilde sıralayabiliriz;

Işık: Işık, ürün fotoğrafçılığındaki en önemli unsurdur. Elbette ki doğal gün ışığı ideal bir fotoğraf için olmazsa olmazdır. Ancak her zaman doğal gün ışığını bulmak zordur. Bu yüzden bu hususta ışık yoğunluğundan ziyade ışığın eşit şekilde dağılmasına dikkat edilmelidir. Aksi halde fotoğrafta sert gölgeler oluşur ve bu bir ürün fotoğrafını kurtarılamaz hale getirebilir.

Arka plan: Fotoğraf çekme amacımız ürün fotoğrafı olduğundan, dış mekandan ziyade ürünün çekimi için uygun ortam ve arka plan hazırlanmalıdır. Genellikle beyaz renk tercih edilmekle birlikte düz renkler ile de arka plan oluşturulabilir. Böylelikle kadrajımız sadece ürüne odaklanacaktır. Bu da gözü yormayan bir görüntü sağlayacaktır.

Açı: Ürünü fotoğraflarken değişik açılardan çekmek istediğiniz fotoğrafı elde etmeniz için çok faydalı olacaktır. Farklı açılar deneyerek ve yakınlaştırma yaparak ürününüzü en çekici hale getirecek pozlarını keşfedebilirsiniz.

Tripod ve zamanlayıcı: Ürün fotoğrafçılığında en önemli hususlardan biri de makinayı titretmemektir. Çekim esnasında en ufak bir hareket bile görüntünün netliğini bozacaktır. Bu nedenle makinanızı sabit tutmanız gerekmektedir. Tripod kullanarak bunun önüne geçebilirsiniz. Ayrıca makinanızın zamanlayıcı ayarını kullanarak oluşabilecek en ufak titremenin de önüne geçmiş olursunuz.”

Not: Bu yazımızı ve diğer sevdiğiniz yazılarımızı sizler de dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. Kaynak göstermenizi istersek ayıp etmeyiz herhalde. Tüm hakları saklıymış bize öyle söylediler.