Adamlar Yapıyor: Reklamcılıkta Özlendiğimiz Yapımlar - 4 sene önce

Hayatın pek çok alanında, yurtdışında gördüğümüz başarılı örnekler karşısında sıklıkla şu kelimelerin dilimize dolanmasına engel olamayız: “Adamlar yapıyor abi!” Genelde son teknoloji ürünü icatlar için kullanılır bu niteleme. Elektrikli bir kaykay, inanılmaz navigasyon özellikleri taşıyan bir otomobil gibi. Bu teknoloji harikalarını üreten markalar web tasarım konusunu en çarpıcı şekilde kullanarak sosyal medya hesaplarından teknoloji meraklısı milyonlarca takipçisine sunuyorlar. Bir de sinema filmleri, reklam filmleri gibi prodüksiyonları da bu aynı sözlerle niteliyoruz. Uçan otomobiller, uzayın derinliklerinde tur atan mekikler bizlere Hollywood yapımlarının hayran bırakan teknik prodüksiyon kapasitesi hakkında bilgi veriliyor. Hatta hayran bırakıp “adamlar yapıyor” dedirtiyor. Bunu bir de reklam filmleri boyutu var tabii.

Grafik tasarım sanatçıları oyunlardan sinemaya uyarlanan animatif karakterlere nasıl can veriyorsa, uluslar arası markaların yine kendileri gibi uluslar arası şöhrete sahip usta yönetmenlerince çekilen reklam filmlerinde sıradan insanlar da aynı çarpıcı ve inandırıcılıkla yeniden yorumlanıyor. Reklamlarımızda kimi zaman gördüğümüz birbirinin aynı gençler, cast ajanslardan tutulmuş zoraki gülümseyen amatör teyze ve amcalar yoktur bu filmlerde. Sıradan insan bile orjinaldir biraz. Müzik kulak zarınızı parçalamadan dikkatini çekmeyi ve sizi atmosferine sokmayı başarır. Işık diye bir şey var, ışık! Kabak gibi florasan benzeri ışıklar tutulup reklam filmi çekmenin önce müşteri sonra seyirciye “hakaret” anlamına geldiğini bilen insanlar da yaşıyor bu gezegende. Markaya, markanın ruhuna, kampanyanın taşıması istenen duygusal ve motivasyonal yoğunluğa göre, ışık, gölge ve renk kullanılır.

Reklam ajansı bazen çok iyi fikir bulur. Florosancı ve amatör teyze-amca oyuncu sever yönetmen, bangır bangır müzik ve sallamasyon bir kurguyla fikri çöpe dönüştürmeyi başarır. Ya da bazen, fikir basit ve belki o kadar da güçlü değildir ama ses, ışık, oyuncu ve total olarak prodüksiyon sazı eline alır ve iş bambaşka bir boyuta taşıyor. Biz de böyle işler yapımcılar yok mu, doğru işlere onay veren reklam yapanlar, reklam verenler yok mu? Vaar. İşini iyi yapan tüketiciye saygı duyan herkese selamlar:)

Hakan Gül

Hakan Gül

Reklam ve Metin Yazarı Hakan Gül’ün görüşlerini aldık:

“Tüm dünyada çok başarılı reklamlar, reklam filmleri üretiliyor diyemeyiz. Ama ABD, İngiltere gibi reklamcılıkta, tasarımda estetik algısında ileri ülkelerin zirvedeki uygulamaları bize örnek olmalı. Bir işi yapacaksanız en iyi standardı hedeflemelisiniz.”           

Not: Bu yazımızı ve diğer sevdiğiniz yazılarımızı sizler de dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. Kaynak göstermenizi istersek ayıp etmeyiz herhalde. Tüm hakları saklıymış bize öyle söylediler.