Reklam Ajansı Seçme Kılavuzu - 4 sene önce

Bu yazımızı okuyorsanız, en azından reklam ajansının pazarlama iletişimi çalışması yapan firmalar için gerekli bir partner olduğuna inanıyor olmalısınız. Gerçi yazımızın satır aralarında ajansların marka iletişimi veya diğer tüm iletişim çalışmaları için önemine de yer yer değineceğiz.

–  Öncelikle ihtiyaçlarınızı belirlemesiniz. Reklam çalışmalarına çok ihtiyaç duyulan hazır tüketim sektörü gibi alanda hizmet veriyorsanız, ajansın gücü sizin için daha da önemli. Çünkü reklama ve tanıtıma ciddi ihtiyacınız var ve bu yüzden tercih kriterlerinizi yukarı çekmelisiniz (bütçenizi de tabii). Son tüketiciye satış yapan tüm ürün ve hizmet türleri için benzer şartlar söz konusu. Ama kurumlar pazarına sesleniyorsanız, yani müşteriniz başka bir firmaysa klasik reklam çalışmaları dışında iş kalemlerine ihtiyacınız olacaktır. Bu noktada nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine de değineceğiz.

–  Bütçenize ve hedefinize göre bir tercih yapmalısınız. Büyük ölçekli bir firma ile orta düzeyde bir kobi reklama aynı bütçeyi genelde ayıramaz. Bütçeleme konusunda çok şey söylenebilir. Bu noktada en iyisi bünyenizde deneyimli bir reklam ve halkla ilişkiler uzmanı çalıştırmaktır. Bu konuda dışardan danışmanlık da alabilirsiniz. Takdir edersiniz ki size bu satırlardan maliyet rakamları sunmak mantıklı olmayacaktır.  Ama sunduğunuz servis veya hizmetin ne olduğu, cironuz, kar marjınız, rakiplerinizin harcamaları, hedefleriniz ve tanınma durumuz ayrıntılı incelenip rasyonel bir bütçelemeye gidilebilir. Bu bütçeyle ajansa ayıracağınız rakam da az çok ortaya çıkar. Genelde bütçenin yüzde 10 ila 30’u arası direkt ajansın kasasına girmesi gereken rakamdır. Beğendiğiniz, size uygun gördüğünüz birkaç ajanstan teklif alarak sizin pazarlama iletişimi bütçenizde taşımaları gereken oranı netleştirmelisiniz. Reklam dışında başka marka iletişi çalışmaları da bulunur. Gerek bünyenizdeki uzman gerek ajanslar sizin ihtiyacınız olduğunu düşündükleri kalemleri de teklife eklerler. Örneğin web sitesi tasarımı, logo tasarımı gibi.

–  Size uygun ajans türleri az çok belirdi. Şimdi teklifleri ve kendi çalışmanızı da göz önüne alarak ajansın niteliğine karar vermelisiniz. Örneğin sosyal medya işleriniz çok olacaksa dijital bir ajans, grafik ve basılı işler ağırlıktaysa bir tasarım ofisi, markalaşma hedefiniz yukardaysa, TV gibi klasik mecralarda iş yapmış bir yaratıcı ajans uygun olacaktır.

Şu krikerleri de dikkate alıp teklif ve toplantı süreciyle çalışacağınız ajansı netleştirebilirsiniz:

Uzmanlıkları :

Referanslar veya ajans yöneticilerinin önceki deneyimleri,

Firmanıza Yönelik Yaklaşımları :

İlgili, istekli, müşteri odaklı bir tutum içindeki ajanslar (her işte olduğu gibi) bir adım önde değerlendirilmeli.

Yaratıcılıkları ve Stratejik Nosyonları:

Kreatif yönü güçlü bir ajans sadece reklamda değil, grafik tasarımdan sosyal medya çalışmalarınıza her alanda sizin için fark üretecektir. Stratejik bilgisi yüksek olan bir ajans ise özellikle marka iletişimi, pazarlama ve tüketici psikolojisi gibi konularda yeterliğe sahiptir. Bu konularda konuşabilen, mantıklı çözümler ortaya koyan bir ajans sadece yaratıcı olma iddiasında olan bir diğerinden daha çok tercih sebebidir.

Fikr-i Orjin’den Halil Turp’un konuya dair görüşleri şöyle:

halil turp

Hali Turp / Fikr-i Orjin

“Ajanslar ne olursa olsun freelance aracılığıyla ya da kurum içinde bu konuyu çözmeye kıyasla daha verimli yapılardır. Zaten marka olma iddiasındaki bir firmanın ya da büyük ölçekli firmaların iyi bir ajans olmadan iletişim çalışmalarını sürdürmeleri bence mantıklı değil. Ki rekabet avantajı kazanmak isteyen orta ölçekli firmalar bile iyi bir ajansla çalışmaya ve iletişim bütçesine yatırım yapmaya dikkat etmeliler. Beğendiğiniz ajanslar arasından tercih yaparken; referans işlerine, sunduğu teklife ve size karşı yaklaşımına bakarak, bir karara varabilirsiniz.”

Orijinal fikirli günler dileriz.
Fikr-i Orjin Reklam Ajansı

Not: Bu yazımızı ve diğer sevdiğiniz yazılarımızı sizler de dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. Kaynak göstermenizi istersek ayıp etmeyiz herhalde. Tüm hakları saklıymış bize öyle söylediler.