Reklamcılık – Reklamcılkı Farkı - 4 sene önce

Günümüz insanı yorgun. Günümüz insanı “yoğun”.  “Yoğun”, durumu ne kadar da modernize eden, ne kadar da hafifleten bir kelime. Oysa zamanı olamamak gibi acı dramatik bir şeyden bahsediyoruz.  Günümüz insanın kafası dolu. Ve karışık. Kafası hem dolu, hem karışık (Aziz Yıldırım taklitlerinden aşina olduğumuz “hem penaltı, hem gol” nitelemesi gibi oldu ama, durum böyle) Çok mu lazım, çok mu ihtiyacı var, akşam TV’yi açtığında kulağının dibinde bas bas bağıran birilerine. En çok da reklamlarda gürültü ve mesaj kirliliğine maruz kalıyor günümüz insanı. Yorgun ve yoğun haliyle üstelik.

Reklamlar TV’de olsun, dijital ortamlarda olsun insanların tercih etmeden ekranlarına gelen içeriklerdir. Örneğin eğer TV karşındaysanız, ya da YouTube’da video izliyorsanız bunu isteyerek yapıyorsunuzdur. Dinlenmek, eğlenmek, gündemi takip etmek olabilir amacınız. Ama reklam görmeyi bu amaçlar arasında saymazsınız herhalde. O halde? O halde reklamlar dizilerden, takip ettiğiniz Instagram hesaplarında, izlediğiniz YouTube videolarından “daha” izlenebilir olmalı. Eğlendirecek mi, merakta mı bırakacak, yoksa duygulandıracak mı, ne yaparsa yapsın rakibi: O harika görüntülere sahip diziler ve sinema filmleri, sosyal medya fenomlerinin gülme krizine sokan paylaşımları. Yani? Yanisi ilgi çekmek ve izlenmek için hem yaratıcı anlamda hem de yapım kalitesi anlamında “çook iyi” olmaları gerekli.

Oysaki durum böyle mi? Ciddi oranı bağırarak müşteri çekmeyi hedefleyen Pazar çığırtkanlarından ne kadar farklı? Bu öz eleştiriyi yapmayan bir sektör herhangi bir kötü gidişten sorumlu değildir. Basmakalıp oyunculuk; ışıktan ve sesten bihaber yapımlar, emekli teyze-amcaları oyuncu diye seyirciye sunmacalar. Bunlar reklamcılıktan çok reklam cılkı olsa gerek. Taze ve doyurucu içeriğe ihtiyacımız var, cılka değil. Bu reklam bile olsa.

Front End Uzmanı Oktay Eskiyayla’nın görüşleri şöyle:Ramazan'da-marka-iletişimi

“Reklamcılığın inandırıcı olması gerekir. Yapım kaliteleri düştükçe inandırıcılık da düşer. Bu yapım kalitesi TV’de prodüksiyon, grafikte görsel kalitenin yüksekliği web tasarımında ise kullanıcı odaklı olmakla ve gerçekçi içeriklerle hedef kitleyle buluşmakla özetlenebilir.”

Not: Bu yazımızı ve diğer sevdiğiniz yazılarımızı sizler de dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. Kaynak göstermenizi istersek ayıp etmeyiz herhalde. Tüm hakları saklıymış bize öyle söylediler.