Sıradaki İlham Ne Zaman Gelir? - 4 sene önce

İlham Perisi

İlham, hani ressamların, yazarların, reklamcıların, hatta mucitlerin ihtiyaç duyduğu şey. Hani perisi filan var, yani biz görmedik ama öyle diyorlar. “Türk Dil Kurumu’na göre ilhamın kelime anlamı şudur.” diyerek kolaycı bir makale girişi yazmayacağız, korkmayın. Perisini görmesek de, 70’lerin Unkapanı projesi “İlham İren”le karıştırmasak da ilham, reklam ajansı olarak pek sevdiğimiz, pek haşır neşir olduğumuz bir kavram. O gelir yazarız, o gelir çizeriz, o gelir köpürtürüz, o gelir yıldızlaşırız.

Peki, nereden gelir, hangi güzergâhı kullanır, akbil geçer mi? İşte o konuda ağarttığımız birkaç tutam sakalımız var. İlham havadan inen bir şey değil. İnen şey zembil, içinde ne var bilmiyoruz ama zembille karıştırmayalım. İlham esasen kültür birikiminin bir “evreka” anıyla ortaya çıkış biçimi. Beynin kapasitesi öyle büyük ki onu hayal etmek, o büyük beynin kendi sınırlarını zorluyor! Uzun süreli belleğe aldığımız sayısız bilgi kırıntısı var. Bir sorun ortaya çıktığında –mesela, hazırlanması gereken bir reklam kampanyası- en uygun çözümü bulmak için beynimizdeki o minicik nöronlar kuyruklarını çarpa çarpa koşuşmaya başlıyorlar. Kırk tilki kırkının da kulpu kırık tilki –böyle değildi galiba- kafamızda dolaşırken girmedik odacık bırakmıyor, yıllar önce naftalinlediğimiz bilgi kırıntılarına ulaşıp bir araya getiriyor ve evreka, fikir geliyor! İşte, ilham esasen bu tilkiciklerin dolaşma sürecine verilen ad. Söz gelimi, gördüğümüz denizin o anki tonu bu bilgilerden birini tetikliyor ve denizden ilham almış oluyoruz. Yoksa denizin, gecenin, müziğin veya herhangi bir şeyin tek başına fikir vermesi abartılmış bir tevatürden ibaret.

İlham süreci için gerekense devamlı gelişmek. Okumak, izlemek, dinlemek, keşfetmek, hissetmek, mütemadiyen öğrenmek… Unutmamak gerekir ki yaratıcılık, farklı konuları uyum içinde bir araya getirme becerisidir. Hafızadaki bilgi çeşitliliği ile yaratıcılık doğru orantılıdır.

İlhamın kaçta burada olacağına gelince… O konu şimdilik nöronların keyifleri ile kâhyaları arasında! Kimi zaman rahat ofisimizde beyin fırtınası yaparken geliyor, kimi zaman daha brief’in son satırına varmadan büyük fikri buluyoruz, kimi zaman projeyi aldıktan sonra iş çıkışı gittiğimiz galeride yakalıyoruz. Sonuç olarak kaçarı yok, o kadar şeyi attıysak bedava olan beyinlere, o ilhamı da kuyruğundan yakalayıp getiriyoruz! Lazım olursa haber edin, size de birkaç tane yakalarız.

Yaratıcı günler dileriz.

Fikr-i Orjin Reklam Ajansı

Not: Bu yazımızı ve sevdiğiniz diğer yazılarımızı dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. Yalnız, kaynak göstermenizi istersek ayıp etmeyiz herhâlde. Tüm hakları saklıymış, bize öyle söylediler.