X,Y,Z : Harfler Biter Pazarlamada Kuşaklar Bitmez - 4 sene önce

Baby Boomer Kuşağı

Babby bommers’la başladı her şey. Satın almanın ve satış yapmanın insan denen canlının günlük hayatında en önemli şeylerden biri haline geldiği günlerdi. Takvimler 1946’yı gösteriyordu ilk baby boomer kuşağı üyesi doğduğunda. 1964 yılına kadar doğanlar da aynı kuşağa dahil kabul edecekti ilerde. Kendilerine Babby boomer denmesi 2. Dünya savaşı sırasında o zamanlar azalma eğilimi gösteren Amerikan nüfusuna artış ve bereket katmak için reklam kampanyasıyla hızla çoğaltılan bir nesile gönderme yapıyordu: Baby boomer: Bebek patlaması.

Baby boomer kuşağı artık yaşlanmış durumda. Ana tüketici grubunu oluşturmuyor. Ama yine de genel karakteristiklerini sıralarsak bu kişiler azla kanaat eden, istikrarlı, teknolojiyle arası olmayan kişiler. Otoriteye genel bakışları olumlu olan bommer’lar uyumlular. Tüketim toplumunun yeni yeni oluştuğu dönemden geldiklerinden, çok fazla tüketmezler. Onlar için bir ürünün yenisini almak için mutlak eskisinin “eskimesi” gerekir. Bozulan şey önce tamir edilmelidir, tamir olmazsa kredi kartı cüzdandan çıkar ancak. Marka sadakatleri de yüksektir. Fotoromanlarla büyüyen bu nesil için web tasarım çince kadar uzaktır.

X Kuşağı (1965-1979 aralığında doğanlar)

Teknolojiyi arası günümüz y ve z kuşakları kadar iyi olmayan bu grup bireyciliğin modern insanın hayatına yüksek bir güçle girmeye başladığı dönemde yetişmişlerdir. Toplumsal sorunlara duyarlı olan x’lerin iş hayatında da motivasyonları yüksektir. Otoriteye saygılıdırlar. Mücadeleci, şüpheci, güvenilirdirler. Onaylanmaya önem verirler. Değerler içeren ve duygulara seslenenen reklamlar abay ve bayan x’lede işe yarayabilir. Online alışverişe bir türlü tam alışamamışlardır. Fiyata da duyarlıdırlar.

Y Kuşağı (1980-1999 aralığında doğanlar)

Teknolojiyle haşır neşir Y kuşağı; narsizme yakın, bireyci ve girişimci ruhlu bir karakter sergiliyor.

Çalışmaktan pek hoşlanmıyorlar. Sık iş değiştiriyorlar. Otoriteye tepkili davranıyorlar. Eğlenceyi ve kazanmayı seviyorlar.

Onlara satış yapmak için yaşam kalitesi, lüks, rahatlık gibi haza dayalı kavramlara ağırlık vermelisiniz. Hızlı tüketiyorlar, yeni versiyonlar ve modeller sunabilirsiniz. “Hemen, şimdi” ister; vaatlerle pek işi olmaz. Kişiselleştirilmiş ürünleri ve kendilerini özel hissetmeyi sevdiklerini unutmayın. Sahici ve samimi yaklaşımlar işe yarar. Akran onayı onlar için önemlidir. Özgüvenleri biraz abartılıdır; cesaret, girişimcilik, hafi ukalalık, bencillik ve “yırtmak” kavramları işe yarayacaktır. Dergilerin kuşe kağıtlarından çok internet sitelerinde boy gösteren grafik tasarım onları etkiler

Z Kuşağı (2000-2021)

“İnternet, tablet, akıllı telefon kuşağı”. Daha yalnızlar. Tüketim toplumunu bilinen en zirve noktasında dünyaya gelen bu ufaklıklar, gerçek birer tüketiciler. Henüz onlar hakkında çok şey bilmiyoruz. Bildiğimiz bir şey varsa, hayat aktıkça kuşaklar değişiyor. Pazarlamadan sanata her şey değişiyor. Reklam ajansı da bunu ıskalamamalı.

Front End Uzmanı Oktay Eskiyayla’ya pazarlamada kuşak farkını sorduk:

Oktay Eskiyayla

Oktay Eskiyayla

“Kuşaklar sosyologlar tarafından araştırılmış olsa da kişiden kişiye ve ülkenden ülkeye değiştiğini dikkate alalım. Ayrıca sosyolojik ve eğitimsel farklılıklar da önemli. Bence kuşaklar öncelikle çok reklam mesajını belirlerken önemli. İkinci olarak da mecra seçiminde. X kuşağı daha çok TV izleyip gazete okurken, Y’nin aynı gazeteyi genelde mobilden takip etiğini hesap edeceksin.”

Not: Bu yazımızı ve diğer sevdiğiniz yazılarımızı sizler de dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. Kaynak göstermenizi istersek ayıp etmeyiz herhalde. Tüm hakları saklıymış bize öyle söylediler.