Tasarımın Gücü Adına! - 4 sene önce

brain

 

Tasarım evrenseldir. Bir görseli, posteri, tabloyu anlamak için yapıldığı ülkenin dilini bilmeye gerek yoktur. Görseli gören hedef kitle bir mesaj algılar, yorumlar ve içselleştirir ya da reddeder. Peki, tasarımın istendiği şekilde yorumlanması için ne yapmak gerekir?

İlk adım, net bir mesaj oluşturmaktır. Görseli gören herkesin zihin yapısını ve kültür birikimini ölçmek imkânsız olsa da toplumsal hafıza üzerinden bir ortalama tahmin edilerek o dinamiklerden beslenen bir görselin eskizi çıkarılır. Görenin farklı mesajlar algılayamayacağı kadar güçlü ve sınırları keskin fikirler belirlenir.

İkinci adım, o mesajın hangi yolla ifade edileceğidir. Görsel sanatlar tarihindeki klasizm, konstrüktivizm, empresyonizm gibi akımların her biri, bu ifade farklılıklarından doğmuş olmakla birlikte tasarımcı için müthiş bir kaynak görevi görmektedir. İfadenin gücü, uyandırmayı hedeflediği duygu gibi birçok konuda deniz feneri gibi ışık tutar. Daha akılda kalıcı tasarımlar için telmih sanatını kullanarak toplumsal hafızadaki başka bir olaya gönderme yapmak, tasarım mesajını zıt fikirler üzerine kurmak, olduğundan farklı bir nesneye benzetmek gibi farklı yollar izlenebilir.

Bunların ardından renk seçimi gelir. Her rengin her bir tonu, farklı duygular uyandırmaya muktedirdir. Bu sebeple mesaja en uygun duygu seçilip o duyguya en yatkın renkler belirlenerek uygun kombinasyonlar yapılır. Renk kataloglarıyla uzun süre haşır neşir olan tasarımcının dışarıda gördüğü nesnelere “Pantone 645!” diye bağırması şehir efsanesi değildir yani!

Son adımsa yerleştirme kontrolüdür. Tasarımın ögeleri dengeli yerleştirilmiş mi, dağınıklık var mı, göz yoruyor mu, ilk bakışta asıl istenen kavranabiliyor mu gibi sorularla tasarım tekrar tekrar irdelenerek son hâline getirilir.

Bu süreçlerden geçen tasarım artık kendisini bekleyen mecralardaki yerini almaya hazırdır. Soğutmadan inceleyiniz! Afiyet olsun.

Yaratıcı günler dileriz.

Fikr-i Orjin Reklam Ajansı

Not: Bu yazımızı ve sevdiğiniz diğer yazılarımızı dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. Yalnız, kaynak göstermenizi istersek ayıp etmeyiz herhâlde. Tüm hakları saklıymış, bize öyle söylediler. Biz de bu bağlamda yukarıdaki afişi tasarlayan Olly Moss’a teşekkür ederiz. Poster kaynak: http://ollymoss.com/