O başlığı hiç böyle görmediniz! Öyle bir başlık attı ki! - 4 sene önce

Springfield shopper - burns

Elinize bir gazete aldığınızı düşünün; baştan aşağı minik minik yazılarla kaplı, en azından 20 sayfalık bir kâğıt topluluğu. Vaktini bu işe atfetmiş bir emekli büyüğümüz veya obsesif kompulsif davranış belirtileri taşıyan bir kardeşimiz değilseniz ilk sayfadaki ilk harften başlayıp son sayfadaki son noktalama işaretine kadar okumanız pek mümkün değil. Bu kimi küçük kimi büyük alan kaplayan haberlerin arasından sesini duyurup sizi yakalamaya çalışan reklamlar da var tabii. Gündem temposunun hiç düşmediği ülkemizde, reklama veya bahsi geçen reklamın konusuna özel ilgisi olmayan ortalama okuyucunun dikkatini haberden reklama çekmek epey güç. Hele ki yaratıcı bir yerleştirme ayarlanmadan, gazetenin zaten her gün reklama ayırdığı kısma çıkılıyorsa okuyucu alana bile bakmadan gayriihtiyari “Burası reklam.” diye düşünerek sayfayı çevirir. Ama tanıtmamız, satmamız gereken bir ürün/hizmetimiz, temsil etmemiz gereken bir markamız var; onu ne yapacağız?

Etkili başlık atacağız. Meşhur benzetmeyi hatırlatmak isteriz: Başlık, mini etek gibi olmalıdır; dikkat çekecek kadar kısa, görevini yerine getirecek kadar uzun. İki-üç kelimeden oluşan başlıklar, telmih eden başlıklar, gülümseten başlıklar, önce “ne ilgisi var” diye düşündürüp sonra “haa” dedirten başlıklar, şaşırtan başlıklar, akılda kalan başlıklar, ters köşeye yatıran başlıklar ve daha çoğaltabileceğimiz o güzel başlıklar, o güzel harflerine binip gazetelere giderlerse reklamın iyisini, ilanın etkilisini görmüş oluruz. Kimi zaman tek başına bir kelime de yeter ancak istisnai durumları bir kenara bırakalım, başlığın ardına dikkat çekici ve uygun bir görsel, altına çok da uzun tutmamak koşuluyla açıklayıcı bir de metin yazılınca fırından dumanı üstünde, soğutmadan servis edilecek lezzetli bir reklam çıkar.

Tıpkı bir insan resmi yaparken kafadan başlanması gibi, bir yazılı reklamın da ilk fırça darbesinin başlık olduğunu vurgulayarak yazımızı bitirelim. Size bol okunmalı, bol hatırda kalmalı günler diliyoruz.

Fikr-i Orjin Reklam Ajansı

Not: Bu yazımızı ve sevdiğiniz diğer yazılarımızı dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. Yalnız, kaynak göstermenizi istersek ayıp etmeyiz herhâlde. Tüm hakları saklıymış, bize öyle söylediler.