Kokunun Gücü Adına! - 3 sene önce


Tüm canlıların diğer duyulara göre daha fazla duyarlı olduğu duyu; koku. Evet yanlış okumadınız tüm canlılar diğer duyulara göre kokuya 10 kat fazla duyarlıdır. Hepimizin de bildiği gibi kokunun duyguları harekete geçirmekte büyük bir önemi var.

Nerden mi biliyoruz?

Efendim, fikir ürettiğimiz kadar araştırıyoruz da. Bunu biz değil “Martin Lindstorm” söylüyor. Kendisinin 3 yılını harcayarak yürüttüğü nörolojik araştırmalarına göre duyularımızın %75’ini koku etkiliyor ve tercihlerimizin %85’i bilinçaltında gerçekleşiyor. Peki sizce bilinçaltını ne etkiliyor dersiniz? Tabi ki koku..

Şimdi gelelim kokunun pazarlamada ki gücüne..

Günümüzde  “Kokusal Pazarlama” (Scent Marketing) adı verilen pazarlama stratejisi markalar tarafından oldukça etkin olarak kullanılıyor ve bu sayede koku müşterilerin satın alma davranışında oldukça etkili bir rol alıyor diyebiliriz. Koku zihinde çağırışım yapıp, olaylar arasında ki ilişkiyi kurmayı sağlayan en önemli güçtür. İşte bu yüzden Dalin pudrasında çocukluğumuzu hatırlarız, hastane kokusu bize adını koyamadığımız bir huzursuzluk verir veya evdeki yemek kokusunda annemizi hatırlarız.

Peki markalar bu gücü nasıl kullanıyorlar dersiniz?

Kokunun gücünü çoğu marka farkında hatta kokunun marka sadakatinin oluşmasına katkıda bulunduğunu düşünüyorlar ve bunu çok etkili kullanıyorlar.

Örneğin Nivea Almanya’daki sinemalarda 60 saniye boyunca sahilde koşan insanları, martıları ve balinaları gösterdikten sonra ekrana gelen Nivea güneş yağıyla birlikte sinema salonuna markanın ünlü kokusunu salmış, böylece reklamın marka bilinirliğine katkısı %50 artmıştır. Avea, Turkcell, Nike gibi markalarda kokuyu etkili kullananlardan.

Daha nice örnekler verebiliriz tabii ama sizi de sıkmak istemeyiz. Sadede gelecek olursak, bir marka için kurumsal kimlik veya strateji ne kadar önemliyse, duyusal pazarlamada o denli önem taşır diye düşünüyoruz biz.

Orijinal fikirli günler dileriz
Fikr-i Orjin Reklam Ajansı

Not: Bu yazımızı ve diğer sevdiğiniz yazılarımızı sizler de dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. Kaynak göstermenizi istersek ayıp etmeyiz herhalde. Tüm hakları saklıymış bize öyle söylediler.