Yeni Bir “Marka” Doğuyor! - 3 sene önce

Muhtemelen herkesin hayatının bir döneminde kendi markasını oluşturma düşüncesi aklının bir köşesinden geçmiştir. Marka fikrini bulana kadar herkes işin zor kısmının fikri bulmak olduğunu sanır, halbuki asıl zorluk fikri bulduktan sonra yani “marka oluşturma süreci” dediğimiz olayda başlar.

Peki nedir bu marka oluşturma süreci?
Al & Laura Ries’in marka yaratma sürecine ilişkin yaklaşımlarından yola çıkacak olursak, marka yaratmanın 13 tane ana kuralı var.

1) Yayılma Kuralı
Yayılma kuralında markanın gücünün pek bir önemi yok aslında, çünkü bu kurala göre markanın gücü ile yayılma kuralı ters orantılı olmak durumunda. Yani eğer ki tüketicilerin gözünde güçlü bir marka olmak istiyorsanız, markanızı daraltmak zorundasınız, genişletmek değil.

2) Daralma Kuralı
Daralma kuralı için şöyle diyorlar efendim, kahveciysen kahveci kal! Yani daha açık bir dille tek bir hedef üzerinde yoğunlaş ve o hedeften sapma.

3) Tanıtım Kuralı
“Bir markanın doğuşu tanıtımla sağlanır, reklamla değil” demişler.. E haliyle tanıtım yapabilmek için haber olmak, haber olabilmek için de “ilk” olmak gerek..

4) Reklam Kuralı
Az önce markanın doğuşunun reklamla sağlanmadığını söylemiştik, evet doğru ama bir markanın yaşayabilmesi için reklama ihtiyacı vardır. Reklamı olmayan bir marka ölmeye mahkumdur..

5) Kelime Kuralı
Geldik en önemli kurallardan birine.. Markanın ismini söyleyince aklınıza gelen ilk kelime, kelime kuralıdır. Markanız tüketicinin zihninde güven, sağlamlık vs. gibi kelimeler uyandırıyorsa ne mutlu size..

6) Referans Kuralı
Sektörde lider olabilmek için en önemli kural, referans kuralıdır. Eğer sektörde lider markanız olmazsa bile en iyi stratejiniz yeni bir kategori yaratmak olmalıdır..

7) Kalite Kuralı
Evet kalite gerçekten çok önemlidir. Ama bu demek değildir ki tek başına kalite bir marka yaratabilir. İşte o yüzden tüketicinin gözünde güçlü bir kalite algılaması yaratılması gereklidir..

8) Kategori Kuralı
Lider markalar sürekli yeni kategoriler yaratarak, kategoriyi geliştirmeye çalışırlar ama markanın amacından sapmamasına dikkat edilmesi gerekir..

9) İsim Kuralı
Birini kaybettiğimizde bile onun ismi yaşamaya devam eder.. İşte markalarda da öyle olur, markanın ismi uzun vaadede yaşamaya devam eder.

10) Genişlemeler Kuralı
Yani markanın ismini birden fazla üründe kullanırsak marka imajını sarsmış oluruz, bu yüzden markamızın ismini her şeye koymamalıyız.

11) Arkadaşlık Kuralı
Evet bu kuralda “arkadaşlık” derken sizin tahmin ettiğiniz arkadaşlıktan bahsedilmiyor. Eğer ki bir marka bir kategori yaratmak istiyorsa, diğer markaları da davet etmesi gerekiyor. Yani dememiz o ki iki markanın da yan yana olması gerekiyor.

12) Jenerik Kuralı
İsmin ne kadar önemli olduğuna değinmiştik daha önceki kurallarda. Buda onu destekleyen bir kural aslında.. Bir markaya eğer jenerik bir isim veriliyorsa, o marka başarısız olmaya mahkumdur. İsmi jenerik olmasına rağmen başarılı markalarda var dediğinizi duyar gibiyim.. İşte o markaların başarılı olma sebebi isimleri değil, sektörde ilk olmaları.

13) Şirket Kuralı
Şirket kuralı bize diyor ki; markalarınızın ismi kesinlikle ve kesinlikle şirketinizin isminden önce gelmelidir. Çünkü markanız tüketicinin zihninde kalmalıdır, şirketiniz değil..

Eveet.. işte bu tüm kuralları uygularsak başarılı bir marka oluşturabiliriz diyor Al & Laura Ries. Tabi unutmamalıyız ki bunun şansla da ilgisi var, sonra gelip de biz hepsini yaptık başarılı olmadı demeyelim.. Şansınız hep sizinle olsunJ